FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Horrory
Author Message
Vougeny 
Student



Joined: 26 Dec 2008
Posts: 74
Posted: 12-01-2009, 22:56   

Może trochę klasyki.. "Milczenie owiec" (1991) - rozpoczęcie serii filmów z Hannibal Lecter-em.
Wprawdzie w głównej mierze rodzaj owej serii to nie horror a thriller, jednak są to gatunki bardzo zbliżone do siebie.

Hannibal (2001), Czerwony smok (2002), Hannibal. Po drugiej stronie maski (2007) - wszystkie te filmy jednak uchodzą w cieniu matczynej produkcji.

Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie. Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, F.B.I. wysyła Agentkę Clarice Starling na wywiad z obłąkanym więźniem, który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Więzień, psychiatra, Dr Hannibal Lecter jest genialnym mordercą-ludożercą, który pomoże Agentce Starling, jeżeli ona będzie karmić jego chorą ciekawość detalami ze swojego skomplikowanego życia. Ta pokręcona relacja zmusza Starling nie tylko do konfrontacji z jej psychicznymi demonami, ale doprowadza ją również do spotkania twarzą w twarz z szalonym, ohydnym mordercą, wcieleniem zła tak mocnym, że nie będzie miała odwagi - ani siły - by go zatrzymać.
FilmWeb

Każdego kto nie miał okazji zapoznania się z tą wstrząsającą historią, gorąco zachęcam.
 
 
underworld005 
Nowicjusz



Joined: 27 Dec 2008
Posts: 12
Posted: 15-04-2009, 23:37   

Nie tak dawno byłem w kinie na francuskim filmie Martyrs o którym było dość głośno po tym jak na festiwalu w Cannes okrzyknięto go najbardziej brutalnym filmem od kilku lat.

OPIS FILMU
Lucie, zostaje odnaleziona pół żywa przy drodze. Jak się okazuje rok wcześniej zaginęła. Dziewczynka trafia do szpitala, gdzie poznaje Anne, która była ofiarą przemocy w rodzinie. Lucie wciąż dręczą koszmary o jej oprawcy, który ją katował. 15 lat później dziewczyna wymierza broń w głowę pewnego mężczyzny...

Pierwsza połowa filmu po prostu genialna z drugą już trochę gorzej choć końcowe wyjaśnienie o co tak naprawde chodziło w filmie podniosło znacząco moją ocene filmu.Gra aktorska Jampanoi i Alaoui doskonała - idealnie wcieliły się w swoje role.Dodam jeszcze tylko tyle że to co ujrzałem na ekranie zostawiło ślad na mojej psychice na długo - wszystkie marne piły,hostele wymiękają.Przez większość seansu siedziałem zaszokowany.Francuzi znowu pokazali że obok Hiszpanów kręcą najlepsze horrory. Jak na razie najlepszy horror obok Eden Lake który widziałem w tym roku.

[ Komentarz dodany przez: Jerrem_Y: 17-04-2009, 13:45 ]
Eden Lake to thriller. Taka MAŁA różnica.
 
 
rivacra 
Student



Joined: 20 Jan 2008
Posts: 34
Location: nad Baltic Sea
Posted: 16-04-2009, 19:55   

co do horrorów to nieco się naoglądałam, chociaż trzeba niestety przyznać, że większość tych nowszych, "klasycznych" filmów grozy nie widziałam zbyt wiele... ja osobiście (kocham) i polecam hiszpańskie i angielskie kino z tego gatunku. jeden z filmów które warto byłoby obejrzeć to 28 dni później no i kontynuację - 28 tygodni później.

pozdrawiam ;) )
 
 
Ar2r 
Obieżyświat


Joined: 10 May 2007
Posts: 810
Posted: 17-04-2009, 14:52   

rivacra wrote:
warto byłoby obejrzeć to 28 dni później no i kontynuację - 28 tygodni później.


Taaaa, o ile jedynka była całkiem udana i ciekawa, to dwója to totalna kpina. Niby tematyka ta sama i wydawałoby się, że nic się nie da spartaczyć, to jednak "28 tygodni później" to strasznie nieudany film. Jest kilka ciekawych scen, ale tak naprawdę sam film oglądało mi się bardzo ciężko, oj.... nie polecam!
 
 
underworld005 
Nowicjusz



Joined: 27 Dec 2008
Posts: 12
Posted: 17-04-2009, 17:20   

Jerrem_Y ciekawe dlaczego na portalach filmowych pisze Horror,thriller ;)

[ Komentarz dodany przez: Jerrem_Y: 17-04-2009, 17:52 ]
"Różnica między horrorem a thrillerem polega na tym, że w thrillerze zagrożenie ma charakter realny (np. przestępca, epidemia)."
Przypomnij mi gdzie w Eden Lake było coś nadprzyrodzonego? Nie sugeruj się jakimiś niekompetentnymi stronami tylko własną wiedzą i oceną :p
 
 
Asyenna 
Odkrywca



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 1869
Posted: 17-04-2009, 18:01   

Żeremia ma rację -jest to thriller a nie horror. :)

Oglądałam ten film jednym okiem i jedyne co mogę o nim powiedzieć to że wkurzyły mnie te bezczelne i okrutne dzieciaki. A najbardziej przerażające jest to iż takich dzieciaków jest w realnym świecie coraz więcej.
_________________
Grawitacja to nałóg z którym trudno zerwać.
 
 
underworld005 
Nowicjusz



Joined: 27 Dec 2008
Posts: 12
Posted: 17-04-2009, 18:45   

Jerrem_Y Nie musisz mi mówić jaka jest różnica bo wiem :) Tylko czy według ciebie np: slashery to też thrillery ? Dla mnie film jest horrorem kiedy mnie przerazi a Eden Lake niewątpliwie to zrobił.
 
 
Jerrem_Y 
Obieżyświat



Joined: 05 Mar 2006
Posts: 1017
Location: Poznań
Posted: 17-04-2009, 20:17   

underworld005, mówię i mówić będę bo się niestety mylisz.
Najprościej, po Dżeremiowemu:

Horror - strach, mamy do czynienia z czymś nadprzyrodzonym,

Thriller - dreszcz emocji (Twoje "przerażenie" np.), nie mamy do czynienia z niczym nadprzyrodzonym,

Slasher - według mądrych googli, jest to specyficzna odmiana horroru, w którym bohaterowie giną w bardzo szybkim tempie, kasowani przez jakiegoś upartego napaleńca (np. Koszmar minionego lata). Niby nie ma tutaj nic nierealnego, co sugeruje, że powinien być to thriller, jednak postać prześladowcy jest w takich filmach ukazana jako ktoś nieznajomy/tajemniczy/z zasłoniętą twarzą - więc tyci nierzeczywisty dla odbiorcy. Tak więc robi się nam z tego horror.
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 17-04-2009, 20:24   

Dla mnie slashery to komedie :D Horrorem nazywam tylko prawdziwe horrory typu Hellraiser czy Freddy.

Nie wiem, czy to tylko ja, ale ostatnio telewizja zaserwowała mi "majstersztyk" w postaci licznych gumowych stworów poziom 1 level 35 oraz fabułki mogącej co najwyżej podcierać się samej. Mówię głównie o "horrorze" "Księga Strachu", który puszczają niezwykle namiętnie. Ciesz się, jeśli nie widziałeś.

Zastanawiam się co by się stało, gdyby puszczono porządny horror. Chyba właściciele stacji zeszliby na zawał serca.
_________________
Unholy
 
 
underworld005 
Nowicjusz



Joined: 27 Dec 2008
Posts: 12
Posted: 17-04-2009, 20:45   

Nie wszystkie slashery to komedie ;) Wystarczy zapoznać się z takimi tytułami jak Halloween(1978),Black Christmas(1974) czy Psychoza żeby zmnienić zdanie

EDIT:

Zalicza zalicza, mało tego była jednym z pierwszych slasherów obok Bay of Blood.
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 17-04-2009, 20:51   

Jestem zapoznana z tymi tytułami, ale zdania nie zmienię :P Kobieta, zazwyczaj na tyle głupia, by iść tam gdzie nie trzeba, ucieka przed psychopatycznym mordercą. Wszystko na jedno kopyto. Przy czym Psychozy nie zaliczyłabym do slasherów, a Halloween, w związku z dziwną nieśmiertelnością głównego bohatera, podchodzi mi pod fantastykę namacalną ^_^
_________________
Unholy
 
 
Igi^MBE 
⌖⌖⌖⌖



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 1909
Location: Łódź
Posted: 19-04-2009, 19:37   

Asyenna wrote:
Żeremia ma rację -jest to thriller a nie horror. :)

Skończcie żesz te dyskusje, za taką definicję to bym w życiu żadnego egzaminu nie zaliczył :P
Horror - generalnie ma widza wystraszyć, a czy będzie to skrzypiąca podłoga, muzyka czy horda mózgożernych zombie, nie ma to znaczenia.
Thriller zaś - charakteryzuje się tym, ze w trakcie filmu nastepuje niespodziewany zwrot akcji o 180 stopni. W thrillerze po prostu fabuła musi się odwrócić - to jest główny wyznacznik tego, co jest thrillerem, a co nie. I dlatego - horror może być jednocześnie thrillerem, film sensacyjny też, i nawet komedia również może. No, dokument w zasadzie nie powinien mieć cech thrillera, jako niefabularna forma filmowa, ale już wszelkie inne fabularne formy mogą a i owszem.

No, z komedią to się nieco zapędziłem może, ale jednak - Thriller straszy i szokuje przez nagłą zmianę fabuły głównie.
 
 
 
Jerrem_Y 
Obieżyświat



Joined: 05 Mar 2006
Posts: 1017
Location: Poznań
Posted: 19-04-2009, 19:55   

Ze zwrotem akcji się zgadzam w 100%, ale tak mimo wszystko zostałabym przy prostym rozgraniczeniu tych dwóch gatunków :p Chociaż teraz wszystko tak się miesza, a Ty tak mądrze brzmisz, że sama nie wiem.

W każdym razie, według mojego, czy Igiegowego tłumaczenia EDEN LAKE TO THRILLER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
Al Arab 
Praktykant



Joined: 07 Nov 2008
Posts: 148
Location: London
Posted: 03-05-2009, 22:30   

Az boje sie napisac,czy horror to badz thriller,lecz jednym z nielicznych,ktory spodobal mi sie z dwoch gatunkow wspomnianych powyzej,jest Smakosz.
Ogladajac ten film mialem ciarki i gesia skorke,co zdarza sie rzadko.Taka spowita tajemnica i nierealnoscia sytuacja sprawila,ze pamietam ten obraz do dzis.
Cielesna odmiana Kaplicy sykstynskiej-brrrrr.Zalicze na plus fakt,ze z trudem dotarlem do konca filmu.
_________________
Czy jest moze suchy chleb dla konia?...
 
 
quicksilver 
Praktykant



Joined: 12 Aug 2008
Posts: 143
Location: Łódź
Posted: 23-05-2009, 18:04   

Obejrzałam ostatnio japońskiego Dark Water'a i niestety rozczarował mnie bardzo. Dopiero w połowie filmu akcja zaczęła się jako tako rozkręcać i coś w ogóle zaczęło się dziać. Nie widziałam wersji amerykańskiej, więc nie mam porównania. Straszny też nie był, może jeden moment, w napięciu też nie trzymał. Ogólnie strasznie mi się dłużyło podczas oglądania i miałam nadzieję, aby się szybko skończył.
Drugi film natomiast, który miałam ostatnio okazję zobaczyć to Nieodebrane połączenie w wersji amerykańskiej. Całkiem dobry, muszę jednak obejrzeć oryginał.
_________________
Jesteś kimś jedynym i niezastąpionym
w tym właśnie miejscu,
w którym się znajdujesz,
w tym właśnie odcinku czasu,
w którym żyjesz.
 
 
XKinia24X 
Student



Joined: 14 Oct 2009
Posts: 97
Location: Helheim
Posted: 14-10-2009, 16:34   

Hejka :) Mi się podoba horror "Dom woskowych ciał " :D Słyszał ktoś o nim ??

[ Komentarz dodany przez: e_g: 14-10-2009, 19:22 ]
Witamy, prosimy o pisanie dłuższych postów.
_________________
Zapraszam Na www.laraxcroft.bloog.pl <3
 
 
Esmeralda 
Wombat



Joined: 02 Nov 2008
Posts: 367
Location: Wałbrzych
Posted: 14-10-2009, 22:36   

Oglądałam ,,Dom woskowych ciał'', ale przyznam, że średnio mi się spodobał. Jedynie kilka scen wzbudziło we mnie większe emocje. O wiele bardziej wolę horrory typu ,,Ring'' lub ,,Klątwa''. Najstraszniejsze filmy produkowane są w Japonii. Spodobała mi się też produkcja ,,Nieproszeni goście''. Oglądnęłam zarówno wersję amerykańską i japońską. Mimo iż nie był podobny do ,,Ringa'' bardzo mi się spodobał. Jego główną zaletą była nieprzewidywalność ( naprawdę zdziwiłam się podczas sceny, gdy wszystko się wyjaśniało).
Nienawidzę za to horrorów typu ,,Oszukać przeznaczenie'' lub takich, których fabuła opiera się na dobrze znanej wszystkim historyjce - grupa nastolatków wyjeżdża do lasu się zabawić, a ktoś wybija ich wszystkich w pień.
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 15-03-2010, 20:47   

Zejście 2 (Descent: Part 2) – Po prostu masakra. Masakra na wizerunku świetnego filmu jakim był pierwszy Descent. Jedyne co w sequelu jest warte uwagi, to muzyka, zdjęcia i zalążki klimatu na początku.
Poza tym wszystko leży i kwiczy. Jest zbyt jasno, zbyt przewidywanie, jakikolwiek ciąg przyczynowo-skutkowy nie istnieje. W szczególności irytuje głupota i irracjonalne zachowania niektórych bohaterów oraz chamskie zagrywki stosowane przez scenarzystę, o ile taki w ogóle istniał. Po jakichś 30 min po prostu odechciewa się oglądać, bo z góry się przewiduje kto i w jakich okolicznościach „zejdzie”. Już szczytem szczytów jest debilne zakończenie – daje w spoiler, ale jeśli ktoś chce się pośmiać niech czyta śmiało:

[spoiler:93520f80f6] Oczywiście po wielu bólach i bezsensownych poświęceniach i śmierciach do mety docierają trzy bohaterki. Od początku filmu sugerowane jest która RACZEJ przeżyje, jak to w horrorach bywa, więc oglądamy przez 1,5h jak bohaterka-która-ma-przeżyć wychodzi cało z najgorszych opresji, oglądamy jak inna bohaterka poświęca życie dla dwóch innych, tylko po to, żeby kolejna dała się rozszarpać, żeby ostatnia mogła uciec z jaskiń. No i ucieka. I co? I ni z gruchy ni z pietruchy zza drzewa wyskakuje stary dziad, przypier***a jej łopatą i wrzuca z powrotem do jaskiń. No twist, że ja pierdzielę i jednocześnie takie przywalenie łopatą prosto w widza. [/spoiler:93520f80f6]
_________________
 
 
l@r@ croft 
Praktykant



Joined: 25 Dec 2006
Posts: 187
Location: Łódź
Posted: 16-03-2010, 18:06   

Mnie osobiście 'Dom woskowych ciał' zupełnie nie przypadł do gustu,wydawał mi się strasznie naciągany i wcale nie był straszny.
Wole japońskie dzieła :) Co do 'Dark Water' zgadzam się w 100%.Akcja mogłaby się rozkręcać nieco wcześniej , a nie w połowie filmu...
Za to 'Nieodebrane połączenie' uwielbiam :) Ta muzyczka mnie rozbraja...Ogólnie film jest o wiele lepszy od DW.
Moimi ulubionymi są : Klątwa,Nieodebrane połączenie ,The ring. Jeszcze pewnie coś by się znalazło :P
_________________

 
 
 
Lula 
Student



Joined: 19 Feb 2008
Posts: 43
Posted: 26-03-2010, 17:17   

"REC2", mnie rozbroił, głównie stworkami, ale gdy usłyszałam to piękne "Larra" zaczęłam rżeć na cały dom, tym bardziej że był to facet.

Ostatnio oglądałam jeszcze "Saw VI" z okazji wieczoru filmowego. Klasyka, krew się lała, trup słał się gęsto.
 
 
 
(--AGATA--) 
Praktykant



Joined: 23 Oct 2008
Posts: 111
Posted: 06-04-2010, 20:45   

Horrory uwielbiam, obejrzałam ich tak wiele, że trudno zliczyć.
Nie będę kłamać,że od filmów tego gatunku oczekuje czegoś więcej niż krew, flaki,flaki i krew,oczywiście zdarzyło mi się obejrzeć horror, który miał do zaoferowania coś więcej ale to był przypadek ;-D Szczególnie w pamięci utkwił mi jeden film "Krwawa uczta 2", nie dlatego, że był taki świetny,wręcz przeciwnie,poziom ohydy był tak ogromny, że moja psychika tego nie wytrzymała i na długi czas dałam sobie spokój ze "straszakami" szczególnie sceny z rozkładającą się babcią i "orgia wymiocin" (kto oglądał ten wie) zostawiły we mnie trwały ślad i przekonanie, że jednak nie widziałam wszystkiego ;)
Odchorowywałam ten film dłuuuuugo i kiedy zaczęłam dochodzić do siebie kuzyn przyniósł trzecią część, podziękowałam ;-p
Pewnie,przekornie,wielu zachęci to do obejrzenia tego...czegoś,szczerze odradzam!
_________________
One, two – EKO coming for you
Three, four – better lock your door
Five, six – grab your crucifix
Seven, eight – gonna stay up late
Nine, ten – Never sleep again
 
 
hugok 
Nowicjusz



Joined: 26 Oct 2006
Posts: 22
Posted: 23-04-2010, 13:55   

Dla mnie najbardziej przerażającym horrorem, jest "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" (nie wiem, czy ktoś wspominał) Jak wszyscy wiedzą jest to horror s/f.
Najbardziej przerażająca scena to ta w której Ripley uświadamia sobie ze w kapsule ratunkowej jest Obcy i powolutku ubiera się w kombinezon, żeby go wyrzucić z kapsuły. Cały film jest bardzo klaustrofobiczny i chyba to mnie najbardziej przeraża, zamknięte pomieszczenia i brak możliwości ucieczki, pozostaje tylko próbować się przeciwstawić potworowi.

Poza tym, bardzo podoba mi się "Szósty zmysł" - jeden z najlepszych horrorów jakie widziałam. A najbardziej to zaskakujące zakończenie.
 
 
Phoebe Poison 
Podróżnik



Joined: 10 Feb 2007
Posts: 646
Location: Jaworzno
Posted: 23-04-2010, 14:04   

hugok wrote:
"Szósty zmysł"


Czy ja wiem czy to horror? Film rzeczywiście bardzo dobry, ale co do gatunku to bym się kłóciła. Wiem, że odbyła się tu kiedyś właśnie dyskusja nt. rozróżnienia horror/thriller, ale nie pamiętam, do jakich w końcu dyskutanci doszli wniosków. W każdym razie wyczuwam coś złego i bardzo niewłaściwego we wrzucaniu "Szóstego Zmysłu" do tej samej kategorii, co wszelkie "Ringi", "Piły", "Klątwy", czy nawet wyżej wspomniany "Obcy" :p
_________________
Pain looks great on other people
That's what they're for
 
 
 
krtomb 
WoTR Team



Joined: 25 Nov 2006
Posts: 1097
Location: Helheim
Posted: 02-07-2010, 11:31   

Ja ostatnio z nieukrywaną przyjemnością wróciłem do filmu 28 dni później - jak dla mnie film rewelacyjny, a te fragmenty, gdzie główny bohater przechadza się w tym lekarskim stroju przez opuszczone ulice Londynu - no po prostu bajka.

A 28 Tygodni później wyniósł ten temat na kolejny wyższy poziom. Koncepcja dwójki dzieci w tych realiach było strzałem w dziesiątkę, a finałowa scena w metrze - cud, miód i orzeszki.

Jedyna nieścisłość, to że w pierwszej części były informacje o rzekomym rozprzestrzenieniu się wirusa na Stałym Kontynencie, podczas gdy konkluzja drugiej części sugeruje, że wirus nigdy wcześniej nie opuścił Wysp Brytyjskich...

Chodzą też słuchy o kolejnej części :D
_________________
"In place of a dark Lord you would have a queen! Not dark but beautiful and terrible as the dawn! Treatreous as the sea! Stronger than the foundations of the Earth! All shall love me and despair!"
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 02-07-2010, 11:51   

Quote:
Jedyna nieścisłość, to że w pierwszej części były informacje o rzekomym rozprzestrzenieniu się wirusa na Stałym Kontynencie

To żadna nieścisłość - to był kit wciskany mieszkańcom UK. Ta kwestia zostaje zresztą jasno rozwiązana już w normalnym zakończeniu jedynki...
[spoiler:eeada9e49e]czyli "subtelna" aluzja w postaci samolotu :p [/spoiler:eeada9e49e]
_________________
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo