FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Tomb Raider Anniversary - Historia
Author Message
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 27-06-2007, 15:17   Tomb Raider Anniversary - Historia

Nie hołduję zakładaniu durnych tematów, ale uznałem, że dyskusja może być ciekawa.

Historia w TRA niby jest prosta jak drut, ale mimo to pozostaje sporo do powiedzenia (tak samo zresztą jak i w TR 1 ).
Przede wszystkim - kim był Khamoon ? Kolejny członek Trójcy, następca Natli ? Inaczej trudno wytłumaczyć dlaczego Scion znajdował się w Egipcie. Czym w ogóle jest 7 era i po kiego Natla chciała do niej doprowadzić ?

Czekam na sugestie ;)
_________________
 
 
Asyenna 
Odkrywca



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 1869
Posted: 27-06-2007, 15:28   

Hm, ciekawy temat. Jakoś tak wyszło że nie zastanawiałam się wcześniej nad trzecią częścią Scionu. Dwie pierwsze były jak wiadomo w grobowcach dwóch władców Atlantydy a trzeci w Egipcie w specjalnej świątyni. Pytanie dlaczego się tam znalazł?
Twoje stwierdzenie K@t wydaje się być słuszne -Khamoon musiał być następcą Natli lub też był przynajmniej że tak powiem opiekunem tejże części.
_________________
Grawitacja to nałóg z którym trudno zerwać.
 
 
fanfan100 
Obieżyświat


Joined: 27 Feb 2005
Posts: 816
Posted: 27-06-2007, 15:46   

Wreszcie jakiś temat o fabule ;) Tego mi tutaj brakowało, a sam jak zwykle jestem za leniwy by coś napisać.

Co do Sanktuarium Scionu, to wydaje mi się że jeszcze za życia Qualopeca i Tihocana ono powstało, by zabezpieczyć trzecią część artefaktu. Świadczyć może o tym brama, której otworzenie jest możliwe wówczas gdy posiada się dwie poprzednie części Dziecięcia :P
A dlaczego Khamoon ? No może po prostu wybrali trzeci cywilizowany zakątek świata. BTW, czy to czasem nie jest damskie imię ?

Ja natomiast chciałbym się zastanowić i skupić na całym tym nowym wątku, w którym to Lara po raz pierwszy zabija człowieka. W bonusowym filmie było powiedziane, że Tobby chciał dorzucić do gry pewien ładunek emocjonalny. Myślę że całkiem trafnie mu się to udało. ;) Co sądzicie ?
 
 
HarryCruise 
Gazela



Joined: 09 Jun 2007
Posts: 579
Location: Sawanna
Posted: 27-06-2007, 15:52   

Khamoon bardziej kojarzy mi się po prostu z nazwą miejsca.
Khamun -> Khamunaptra - Miasto Śmierci

Choć można go też wiązać z osobą rozkładając sobie imię Tutanchamon.

Oryginalnie: Tutankhamun, rozkłada się na: Tut Ankh Amun - co znaczy mniej więcej "Żywy obraz Amona", ale patrząc na końcówkę imienia Tutankhamun zauważyć można słowo khamun(Khamoon), co dowodzi, że mogła to być osoba, której imię/przydomek zaczerpnięto z historii od imienia prawdziwej osoby. Tak, więc ów Khamoon mógł być jakoś związany z Atlantydami lub być jednym z nich, apotem zostać jednym z faraonów Egiptu

Ale nadal twierdzę, że Khamoon to nazwa miejsca, w którym ukryto jedną z części Scionu, bo gdzieś trzeba było go ukryć. Egipt być może jest przypadkowym miejscem.

Co do Siódmej Ery to nie mam żadnej teorii, może ma coś wspólnego z jakąś Atlantydzką przepowiednią...
_________________

 
 
kluz_kaa 
Pierożek Kluzo



Joined: 28 Oct 2006
Posts: 1371
Location: The Island
Posted: 27-06-2007, 15:57   

Temat bardzo ciekawy i zapewne dyskusje na jego temat, będą równie interesujące :)

Bardzo możliwe, że Kahmoon był, albo spokrewniona z Natlą, lub Tihocan i Qualopec zawarli jakiś układ z Kahmoon'em, żeby lepiej strzec trzeciej części Scionu.

Co do 7-mej ery, to nie wiadomo o niej nic, prócz tego, że była celem Natli. Ale ciągle się zastanawiam, co to mogło być... Może władczyni Atlantydy, nazwała tak okres, w którym opanuje cały świat?

fanfan100, zgodzę się z tym, co powiedziałeś, że twórcom bardzo fajnie i ciekawie wyszło, dodanie wątku emocjonalnego. Podczas, gdy Natla próbowała przekabacić Larę na swoją stronę, wyraźnie było widać, że panna Croft się waha, lecz w końcu dochodzi do odpowiedniego wniosku, czego skutkiem jest strzał oddany w stronę Sciona.
_________________
If you want to survive, you'll have to outwit, outplay and outlast the rest of them.
  
 
 
 
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 27-06-2007, 15:57   

fanfan100 wrote:
czy to czasem nie jest damskie imię ?


Khammon? :P Nie sądzę...

Najprawdopodobniej jest tak jak napisał K@t. Po zamrożeniu Natli pojawił sie nowy, trzeci władca... a potem... potem nastapiła zagłada kontynentu. Z TR1 i TRA wynika, ze po prostu Atlantydę dosiegła klątwa Natli ;)

Swego czasu byłem zwolennikiem teorii mowiacej, ze Sophia Lee z TR3 to zreinkarnowana Natla :P ... No ale... juz mi sie tak nie wydaje.

fanfan100 wrote:
Ja natomiast chciałbym się zastanowić i skupić na całym tym nowym wątku, w którym to Lara po raz pierwszy zabija człowieka.


Nom, ciekawie to pokazali. O dziwo nie ma sprzecznosci z wczesniejszymi przygodami Lary. Przed zdobyciem Scionu Lara była w Kambodzy (TR4), w Irlandii (TR5) oraz w Rzymie (TR5). W Kambodzy i Irlandii nie zabiła niczego, natomiast w Rzymie tylko zwierzęta albo jakies mityczne stwory ;) Pierwszego czlowieka zabiła w TR1/TRA... Hmm... Pojawia sie jednak sprzecznosc kto był tym pierwszym? ;) W TR1 był nim Pierre, w TRA Larson. No cóz... Mnie bardziej przekonuje ta nowa, odświeżona wersja ;)
 
 
Aurelie 
Praktykant



Joined: 17 Jun 2007
Posts: 127
Location: Łódź
Posted: 27-06-2007, 16:44   

EE .. to jest forum strony www.laracroft.pl .. Patrząc do działu Tomb Raider Anniversary w odnośnik : Lokacje i Egipt przecież wyraźnie napisali : "Poruszamy się po prastarym egipskim mieście Khamoon." Więc Khamoon to raczej miasto a nie następca Natli

CEZ:
Heh, przeciez miasto mozna nazwac od imienia władcy :P Patrz: Aleksandria.
Nie wiedziałem, ze ktos traktuje to co napisalismy jak pismo swiete ;) Te zacytowane słowa ja pisałem :> :P
 
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 27-06-2007, 16:56   

Przecież jest wyraźnie - Temple of Khamoon - skądś to wzięło przecież. Może szukam dziury w całym, ale teoria z egipskim władcą jako członkiem Trójcy jest najbardziej logiczna. Przecież trudno, żeby Tihocan i Qualopec wparowali sobie nagle do Egiptu i jak by nigdy nic ukryli tam Sciona. A skoro obydwoje byli później władcami różnych cywilizacji (Peru i Grecja), to i Khamoon mógł być kimś takim. Jak wiadomo wszyscy posiadali pewne "boskie" moce, więc nie ma co się dziwić, że szybko stali się władcami oraz obiektami kultu bardziej prymitywnych ludów.

Co do tego wątku emocjonalnego - został bardzo dobrze rozegrany. Nieźle pokazana śmierć Larsona, w sumie trochę szkoda się go zrobiło ;)
_________________
 
 
Jasmine 
Podróżnik



Joined: 10 Jan 2006
Posts: 547
Posted: 27-06-2007, 17:06   

Sama Natla powiedziała do Lary, że: "By rządzić potrzeba Trójcy". Więc może po zamrożeniu Natly pojawił się ten trzeci Khamoon. Miał on strzec 3 fragmentu Scionu.

Co do 7 ery, to może Natla po prostu chciała zgładzić ludzkość, albo przejść kontrolę nad światem, stworzyć swój własny chory świat. Dlatego odbudowywała armię mutantów z Atlantydy.
_________________


 
 
Aurelie 
Praktykant



Joined: 17 Jun 2007
Posts: 127
Location: Łódź
Posted: 27-06-2007, 20:07   

Ale w sumie po głębszym zastanowieniu można sądzić tak jak wy że to był ten trzeci władca. Sama już nie wiem ... głupio że w grze nie zostało to dopowiedziane. Kiedy pisałam swoją wypowiedź nie wpadłam na to co Cez później dopisał.. Może dlatego że byłam już zganiana od kompa przez brata ^^ W każdym razie możemy tylko mniemać czy to miejsce albo osoba pradawnego władcy.
 
 
 
kluz_kaa 
Pierożek Kluzo



Joined: 28 Oct 2006
Posts: 1371
Location: The Island
Posted: 27-06-2007, 21:08   

Co do Qualopeca i bossa z Atlantydy, to zauważyłem pewną ciekawostkę. Z tego co wiadomo, to Natla okaleczyła swojego brata, w wyniku czego pozostał on bez kończyn dolnych. A wiadomo jak wygląda boss na Atlantydzie - bez nóg, z samymi "rękami". Być może to właśnie jest "odrodzony" Qualopec; sama Natla mówiła - do rządzenia potrzeba jest trójca i proponowała jedno miejsce Larze, a drugie mogło być już zarezerwowane przez tego stwora - zrekonstruowanego Qualopeca :)
_________________
If you want to survive, you'll have to outwit, outplay and outlast the rest of them.
 
 
 
HarryCruise 
Gazela



Joined: 09 Jun 2007
Posts: 579
Location: Sawanna
Posted: 27-06-2007, 22:13   

Noo nie wiem, co komu po władcy, który nie potrafi mówić... Chyba, że miał być stworzony tylko po to, by straszyć ewentualnych wyznawców czy mieszkańców nowej Atlantydy, czy co tam Natla w końcu chciała xD
_________________

 
 
Birko 
Praktykant



Joined: 14 Feb 2007
Posts: 150
Posted: 27-06-2007, 22:52   

HarryCruise wrote:
Noo nie wiem, co komu po władcy, który nie potrafi mówić... Chyba, że miał być stworzony tylko po to, by straszyć ewentualnych wyznawców czy mieszkańców nowej Atlantydy, czy co tam Natla w końcu chciała xD


Natla pewnie chciała mieć takiego władce, który by jej słuchał bez żadnych "ale". Gdyby na tronie zasiadł taki bezmózgowiec jak Torso, Natla miałaby wolną rękę i mogłaby robić co chciała i uniknęłaby ponownego ukarania.

A co do Siódmej Ery to myślę, że miałaby to być era, w której rządziliby Natla i jakieś dwie inne osoby, równie okrutne co ona, a świat byłby pełny atlantydzkich mutantów, którzy byliby Trójcy (a przede wszystkim* Natli) ślepo posłuszni. Taka utopia według wyobrażeń Natli xD .

*to się pisze razem czy osobno? Sprawdzałam w Wordzie, ale w obu wersjach nie pokazuje, że mam błąd. :offtopic:
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 27-06-2007, 22:55   

Co do kahamoona to HarryCruise, te informacje wziął z kittenwar.com gdzie jest specjalny temat ,,Who is Khamoon": http://www.tombraiderforu...ead.php?t=69203
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
Jaunty 
Obieżyświat



Joined: 26 Nov 2004
Posts: 960
Location: Getto Północ
Posted: 27-06-2007, 23:43   

K@t wrote:
Co do tego wątku emocjonalnego - został bardzo dobrze rozegrany. Nieźle pokazana śmierć Larsona, w sumie trochę szkoda się go zrobiło ;)


Eee... Jak dla mnie za bardzo śmierdzi holiłudem :) . Wiadomo, trzeba było wprowadzić jakieś urozmaicenie fabuły, skoro nie można strzelać do Larsona i Pierre'a tradycyjnie jak w TR1, ale chyba troszkę przesadzili z dramatyzmem. Twórcy nie mogli sobie także odmówić poruszania jakże wqrviających spraw familijnych - czyli w tym wypadku motywu ojczulka - które to niezmiernie mnie irytują, jako tania zagrywka na emocjach widza, będącego przeważnie wrażliwym na odniesienia do tak podstawowych dla niego wartości społeczno-życiowych jak rodzina. Pewnie przesadzam, ale od czasu zapoznania się z fabułą Legend, jestem na punkcie takich szelmowskich sztuczek niezmiernie wyczulony :) .
_________________

 
 
 
HarryCruise 
Gazela



Joined: 09 Jun 2007
Posts: 579
Location: Sawanna
Posted: 27-06-2007, 23:58   

Szymon_Trent wrote:
Co do kahamoona to HarryCruise, te informacje wziął z kittenwar.com gdzie jest specjalny temat ,,Who is Khamoon": http://www.tombraiderforu...ead.php?t=69203


Wiem, że stamtąd wziąłem. Czytałem to wcześniej i się z tym zgadzam. BTW, nie napisałem nigdzie, że to moja teoria jakby co xD
_________________

 
 
Seraphiel 
Praktykant



Joined: 26 Jun 2007
Posts: 112
Location: Toruń
Posted: 28-06-2007, 10:25   

Zdaje się, że to na tym samym forum ktoś zasugerował, że Khamoon to nazwa ludu zamieszkującego te tereny. Uważam, że to bardzo prawdopodobne - w kompleksie świątynnym znajdują sie wizerunki różnych bóstw (ot, choćby posąg kota), jednak wśród nich nie ma żadnej rzucającej się w oczy podobizny władcy. Wydaje mi się, że gdyby twórcy gry chcieliby umieścić Larę w świątyni poświęconej konkretnej postaci (wybudowanej przez nią?) to na swojej drodze spotkalibyśmy choć jedną jego podobiznę, a może i sarkofag "Khamoona" - jakby nie patrzeć, dwie części Sciona znajdowały się właśnie w miejscach spoczynku Tihocana i Qualopeca.

Zastanawia mnie tylko jeden szczegół - gdzie jest ciało Tihocana? Gdy Lara otwiera jego sarkofag, naszym oczom ukazuje się... Pustka. A może coś przeoczyłam...? Czyżby argument za tym, że Torso to rzeczywiście "nowa wersja" Tihocana?
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 28-06-2007, 10:30   

Quote:
jednak wśród nich nie ma żadnej rzucającej się w oczy podobizny władcy.
No, a w Peru i Grecji też nigdzie nie ma wizerunków Qualopeca i Tihocana :p

Quote:
Czyżby argument za tym, że Torso to rzeczywiście "nowa wersja" Tihocana?
To chodziło chyba o Qualopeca ;)

Mówiłem, że to skomplikowane :p
_________________
 
 
Grzyb300 
Student



Joined: 22 May 2007
Posts: 34
Posted: 28-06-2007, 11:17   

A może Tihocan sobie gdzieś żyje i chodzi. W końcu Qualopec wstaje gdy się weźmie Scion, Natla też żyje, wiec czemu Tihocan miałby być martwy? A ta siódma era to brzmiało raczej jakby to było cos dobrego dla całej ich trójki tylko że Tihocan i Qualopec bali się przyspieszyć jej nadejście, albo coś w tym stylu.
 
 
 
HarryCruise 
Gazela



Joined: 09 Jun 2007
Posts: 579
Location: Sawanna
Posted: 30-06-2007, 13:56   

Natla powiedziała, że wszystko musi spłonąć i dopiero wtedy nadejdzie Siódma Era, więc nie brzmi jak coś dobrego xD
_________________

 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 30-06-2007, 14:03   

7 Era to pewnie po prostu "rządy" Natli i jej mutantów, nowa rasa. Aby do tego doszło poprzednia musi jednak spłonąć, zrobić miejsce nowej ;)
_________________
 
 
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 30-06-2007, 14:15   

http://pl.wikipedia.org/w...3dma_generacja)

:hehe:

Siódma era to era PS3 i XBoxa ;) :P Pewnie tego chciała dokonac Natla! Moze to jakis przekaz podprogowy, ukryta reklama? ;) :D
_________________
 
 
Boone 
Obieżyświat



Joined: 22 Feb 2006
Posts: 947
Posted: 30-06-2007, 20:48   

Obecnie kończę Grecję jednak czytając Wasze posty można by uznać że cała fabuła zawiera kilka niedopowiedzeń i w sumie może to jest celowe... może Crystal Dynamics stworzą remake TR1 GOLD i w nim poznamy odpowiedzi na nurtujące Nas pytania np. co to jest ta siódma era albo dowiemy się dlaczego część Scionu była w Egipcie (Khamoon)....itd. Jak wiemy oryginalny Gold nie zawierał filmików,levele nie były w zasadzie połączone sensowną fabułą i może CD wyjaśnia to wszystko jeszcze... :)

Narazie to tylko takie moje dziwne założenie ale w sumie bym sie ucieszył gdyby coś takiego sie sprawdziło... :pozdro:
 
 
The Eye Of Isis 
Podróżnik



Joined: 09 Apr 2007
Posts: 293
Location: Słupsk
Posted: 02-07-2007, 09:40   

Siódma Era - Natla mówiła, że zacznie się gdy wszystko spłonie... Myślę, że ona chciała trochę przyspieszyć czas, bo z tego, co powiedziała, ta era by się zaczęła, kiedy wszystko stanęłoby w płomieniach... To znaczy, że do katastrofy i tak miało dojść prędzej czy później... Losy Atlantydy mogłybyć już z góry ustalone... a co do rządów, Natla powiedziała Larze, że Tihocan i Qualopec byli ZBYT słabi, aby zniszczyć to, co przeszkadza w rozpoczęcium Siódmej Ery, a Lara była WYSTARCZAJĄCO SILNA, aby zasiąść koło niej na tronie... Wnioskując, mozna się domysleć, że Natla z Larą byłaby o wiele potężniejsza... Celem Natli poprostu było rozpoczęcie Siódmej Ery, ale po co? Nie wiadomo... :>
_________________
:)
 
 
 
Boone 
Obieżyświat



Joined: 22 Feb 2006
Posts: 947
Posted: 02-07-2007, 10:22   

The Eye Of Isis wrote:
Celem Natli poprostu było rozpoczęcie Siódmej Ery, ale po co? Nie wiadomo...

Cez wrote:
Siódma era to era PS3 i XBoxa Pewnie tego chciała dokonac Natla!


W 7 erze ma wyjść TR8, prawdziwy "TR Next Generation" dlatego Natla chciała ją rozpocząć... :P :P Billy Gates ją przekupił <lol> xD :pozdro:
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo