FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Halloween w Polsce
Author Message
Ksandarus 
Praktykant



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 156
Posted: 31-10-2012, 14:08   Halloween w Polsce

Trudno mi stwierdzić czy aby na pewno dla wszystkich ten temat jest kontrowersyjny, ale jak świętujecie 1 listopada i być może nadchodzący po nim weekend. Co wolicie ? Dzień Wszystkich Świętych ? Czy też może Halloween ?
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 31-10-2012, 14:11   

Pytanie bez sensu, bo Halloween i Dzień Wszystkich Świętych to zupełnie inne święta, obchodzone w różnych dniach.

Halloween bliżej jest do naszego dnia zadusznego, czy nawet do Dziadów. Nie widzę w tym ani nic kontrowersyjnego, ani też czegoś czym można by się specjalnie podniecać - ot, dodatkowy pretekst do zabawy dla dzieci i części dorosłych. Walentynki i Boże Narodzenia w wydaniu Coca Coli są bardziej męczące.
_________________
 
 
Ksandarus 
Praktykant



Joined: 17 Feb 2009
Posts: 156
Posted: 31-10-2012, 14:32   

K@t wrote:
Pytanie bez sensu, bo Halloween i Dzień Wszystkich Świętych to zupełnie inne święta, obchodzone w różnych dniach.

Mimo wszystko ludziom te dwa "eventy" często się kłócą np. chodzi o to, że Halloween może psuć tradycję, że to śmieszne wprowadzać coś takiego co z naszą tradycją nie ma w sumie nic wspólnego.
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 31-10-2012, 16:34   

Ale to że ludzie nie potrafią rozróżnić tych pojęć nie oznacza, że i my mamy dyskutować przyjmując to błędne założenie jako coś zobowiązującego. Jak dla mnie to problem nie istnieje, bo to bez sensu i tyle - kolejne puste dyskusje nt komercjalizacji, zaniku tradycji itd itd itd. Ileż można.
_________________
 
 
Igi^MBE 
⌖⌖⌖⌖



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 1909
Location: Łódź
Posted: 02-11-2012, 10:26   

Ileż można? Ja tam ad mortem defecatem.
Moje stanowisko jest proste: Jeżeli czujesz się katolikiem nie możesz świętować tego święta. Jeżeli się nim nie czujesz to twoja sprawa co świętujesz, i tak pójdziesz do piekła ;)
Jeżeli ktoś jest katolikiem a świętuje halloween najwyraźniej nie zna nauczania swojego kościoła.

A no i poza tym - to święto nie pasuje do naszej tradycji, i jak dla mnie kolejne importowane z zachodu święta są nam potrzebne jak czekoladowy czajnik.
 
 
 
NaBuś 
Nowicjusz


Joined: 13 Jul 2012
Posts: 5
Location: Łódź
Posted: 03-11-2012, 02:21   

Z tego co wiem Halloween jest 31 października, a Wszystkich Świętych oraz Zaduszki 1 i 2 Listopada. Jak ktoś wspomniał wyżej to są zupełnie 2 różne Święta, osobiście nie świętowałem żadnego z nich. Cóż większość moich znajomych studentów raczej Halloween świętowała więc poczekajmy trochę latek aż zaczniemy obchodzić Halloween jako własne święto, a co do Katolików to niech zachowają to dla siebie.
 
 
Rob3rt 
Podróżnik



Joined: 06 Apr 2005
Posts: 718
Posted: 03-11-2012, 23:46   

Zacznijmy od tego, że Halloween nie jest świętem urzędowym, a to raczej impreza pokroju Andrzejek :P I tak jak piszecie: nie ma nic, albo raczej niewiele ma wspólnego z Wszystkimi Świętymi. Igi, piszesz, że jak się jest katolikiem to trzeba wykluczyć Halloween, a ta impreza przecież istnieje w wybranych rejonach kultury chrześcijańskiej i odbywa się w nocy 31 października nie kolidując z 1 listopada gdzie normalnie obchodzi się Wszystkich Świętych, choć fakt do nas to "święto" JESZCZE nie pasuje bo ludzie zimportowali go stosunkowo od niedawna, ale za 2-3 pokolenia i u nas będzie to normalne "święto", bo już wrodzi się w tradycje - widać to po szkołach i po klubach, gdzie zwyczajnie już organizuje się imprezy pod szyldem "Halloween".

BTW. Boże Narodzenia w wydaniu Coca Coli nie są męczące! :P
_________________
 
 
 
Igi^MBE 
⌖⌖⌖⌖



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 1909
Location: Łódź
Posted: 04-11-2012, 07:06   

Rob3rt wrote:
katolikiem to trzeba wykluczyć Halloween, a ta impreza przecież istnieje w wybranych rejonach kultury chrześcijańskiej


Ok, ale nie w kręgach kultury KATOLICKIEJ. I przede wszystkim - nie w naszej kulturze. Ja nie jestem jakiś przesadnie stary, ale pamiętam, jeszcze dziesięć lat temu nikt nie obchodził hallowen, mieliśmy jeszcze naszą własną tradycję przebierania się na ostatki. I czemu z niej rezygnować byleby być jak hamerykanie? Ja wiem, że "We're living in America" ale no czemu by nie kultywować naszych tradycji zamiast importowanych?
 
 
 
bro 
bro


Joined: 26 Aug 2004
Posts: 449
Location: masaczjusets
Posted: 04-11-2012, 08:42   

Igi^MBE wrote:
ale no czemu by nie kultywować naszych tradycji zamiast importowanych?


Tzn których? Które to tradycje są nasze i nie zostały kiedyś tam przywleczone? Może ubieranie choinki? Nie wspomnę już o tym, że sam Kościół przejął już tyle zwyczajów, z którymi wcześniej walczył, że ani się obejrzeć jak papa z Watykanu będzie chodził z dynią na głowie.

Quote:
Jeżeli czujesz się katolikiem nie możesz świętować tego święta.

Jeżeli czujesz się katolikiem, to nie możesz stosować antykoncepcji i robić wielu innych rzeczy, ale mało kto się tymi absurdami przejmuje, więc jakoś nie spodziewam się żeby katolicyzm był przeszkodą w popularyzacji Halloween w Polsce.

Jak dla mnie fajna sprawa. Zdecydowanie brakuje nam w okresie jesiennym tego typu wydarzenia. Tylko się umartwiamy cały czas.
 
 
Integral 
Archeolog



Joined: 10 Jun 2006
Posts: 2538
Location: Sin City
Posted: 04-11-2012, 10:09   

Igi^MBE wrote:
Jeżeli się nim nie czujesz to twoja sprawa co świętujesz, i tak pójdziesz do piekła

Ehehe jak to mówią, przynajmniej kawa nie będzie mi stygła.

Ja chciałam w tym roku obejść halloween, ale jakoś nie uśmiechało mi się przebierać za dziwkarską wersję *czegokolwiek* i bawić się w lokalnej remizie. Ale ogólnie samo święto jak i jego otoczkę bardzo lubię ;) .
_________________
; p ; >>
 
 
Kika 
Praktykant



Joined: 26 Feb 2004
Posts: 178
Location: Isle of Dogs
Posted: 04-11-2012, 22:36   

Zgadzam się, że nie ma co bezmyślnie odrzucać rodowitych obyczajów na rzecz zagranicznych tylko dlatego że te pierwsze nie mają wystarczająco atrakcyjnej oprawy. Problem polega na tym, że obrona narodowych obyczajów została praktycznie zmonopolizowana przez prawicę (z kompletnym przyzwoleniem liberałów - bo 'europejskie' to synonim 'dobrego' no nie) i w efekcie teraz automatycznie
kojarzą się one z zaściankowym katolicyzmem. Trochę szkoda.
_________________
Morporkia! Morporkia!
Morporkia owns the day!
We can rule you wholesale
Touch us and you'll pay!
 
 
System32 
Student



Joined: 16 Mar 2011
Posts: 77
Posted: 15-03-2013, 21:08   

Ksiądz zawsze nas straszył, że chodząc na halloween otwieramy drzwi Szatanowi itp. To święto ma jakieś demoniczne korzenie no i w ogóle nie kazał nam żadnych ozdób bo nas opęta czy coś :gupek:

Ja nie obchodziłem tego nigdy. Nie było to jakąś żadną tradycją polską i nie byłem przyzwyczajony do tego typu "świąt".
_________________
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo