FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Tomb Raider - Wydania

Jakie wydania TR posiadasz?
Pierwsze, premierowe edycje
26%
 26%  [ 86 ]
Sold Out
14%
 14%  [ 47 ]
Edycje na PSX
7%
 7%  [ 24 ]
Wydania gazetowe
18%
 18%  [ 61 ]
Zbiorcze: Collection, Ultimate, Lara Pack itp
28%
 28%  [ 93 ]
Inne zagraniczne
5%
 5%  [ 19 ]
Voted : 171
Total Votes: 330

Author Message
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 01-06-2008, 12:09   Tomb Raider - Wydania

Ten post leżał na dysku już od jakiegoś czasu, ale temat o wydaniach TRL zmobilizował mnie do dokończenia go.
Postaram się pokrótce opisać w nim najważniejsze wydania TR, jakie można dostać w Polsce (Allegro). Rzecz jasna przeróżnych wydań i edycji jest na świecie znacznie więcej, ale te przedstawione niżej pojawiają się najczęściej. Zająłem się tylko edycjami PC.
W razie jakichkolwiek uwag czy pytań – pisać śmiało. Pozwoliłem sobie wykorzystać niektóre zdjęcia zamieszczane na forum ;)



Oryginalne, pudełkowe wydania (poza TRChronciles). Najczęściej dostępne w językach angielskim i niemieckim. Można trafić na wersje podstawowe, jak i z Goldami (Premier Collection).
Czasem trafi się wydanie amerykańskie (charakterystyczne logo, lub/i piramidowate pudełko). Tomb Raider Chronicles wydany został już w pudełku DVD (amaray) z Room Editorem w zestawie.
Oprócz standardowych wydań, można trafić jeszcze na Trilogy (chyba tłumaczyć nie trzeba).




Lara Pack. Polskie wydanie, zawiera części od 1 do 4, w standardowych amarayach. Istnieję dwie wersje wydania - jedno zawiera dodatkowo Unfinished Business oraz Golden Mask (ta wersja zawiera gry nie-soldoutowe), drugie TYLKO The Lost Artifact (w tym przypadku gry sa w wersji sold out).



Ultimate Edition. Tomb Raidery od 1 do TAOD. Niestety, wydania Sold Out, z UB i GM na osobnej płytce. W zestawie NIE MA The Lost Artifact.




Ultimate Edition Premium Games (2009) Tomb Raidery od 1 do Underworld. Klasyki RAZEM Z GOLDAMI i Angel of Darkness na osobnej płytce DVD, Legenda i Anniversary na kolejnej, oraz Underworld na ostatniej. Czwarta płytka zawiera dodatki w postaci tapet, trailerów itp.
Klasyki w wersjach NIE sold outowych, TR1 działa pod najnowszymi systemami, ale wymaga patcha, którego pobieramy STĄD.




Tomb Raider Collection
- zagraniczne wydania TR od 1 do TAOD. TR 1 i 2 PEŁNE, z dźwiękiem i cutscenkami. Zestaw nie zawiera Goldów.



Sold Out - standardowe polskie wydania. TR 1 i 2 nie posiadają muzyki, a TR3 to tylko wersja podstawowa. Można poznać po projekcie pudełka. TR4 teoretycznie pełny, chociaż krążą pogłoski o dziwnych bugach, w stylu znikających obiektów.



Sold Out - nowsza edycja, ze zmienioną okładką. Tutaj już warto uważać, gdyż to wydanie Tomb Raider 3 NIE JEST Sold Outem i zawiera dodatkową płytkę z The Lost Artifact. Oprócz TR3 ukazało się także wydanie Chronicles.



Sold Out doublepack, wydania zagraniczne. Podobno zawierają PEŁNE wersje TR i TR 2. Jeśli ktoś miał do czynienia z tymi wydaniami - proszę pisać.



Odnośnie Sold Outów - wszelkie problemy dotyczą tylko Tomb Raiderów 1 i 2, gdzie nie ma cutscenek, oraz muzyki i odgłosów otoczenia. W TR 3 i 4 wszystko jest na swoim miejscu.
  
 
 
Mr Macphisto 
Emocjonalny kaktus



Joined: 19 Dec 2003
Posts: 2125
Location: Warszawa
Posted: 01-06-2008, 16:14   

Quote:
Sold Out - nowsza edycja, ze zmienioną okładką. Tutaj już warto uważać, gdyż to wydanie Tomb Raider 3 NIE JEST Sold Outem i zawiera dodatkową płytkę z The Lost Artifact. Oprócz TR3 ukazało się także wydanie Chronicles.


Wydane w ramach cenegowej Kolekcji Klasyki Komputerowej. Ale warto mieć na uwadze, że nie każdy TR3 z KKK zawiera dodatek. Cytując WoTRowego newsa z lutego 2005: Lost Artefact sprzedawany jest razem ze zwykłym TR3 - Adventures of Lara Croft w Kolekcji Klasyki Komputerowej 2004 (istotny szczegół, wersja 2002 nie zawiera dodatku!)
_________________
C'mon Barbie, let's go party
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 01-06-2008, 16:17   

Ale KKK 2003 różni się okładką, co też zaznaczyłem w opisie ;)
Tak wygląda starsze wydanie, BEZ Golda (nie dysponuję w tej chwili lepszym zdjęciem):

_________________
 
 
joker 
Obieżyświat



Joined: 11 Jan 2007
Posts: 1019
Location: Gliwice
Posted: 01-06-2008, 21:20   

Dlatego najlepiej kupować wydania premierowe swieżuteńkie i pachnące :)
A jeśli chodzi o wydania specjalne to zdecydowanie króluje TR1-3 w wersji premier collection z czego najłatwiej dostać TR1 a najtrudniej o TR3, TR2 trafia się częsciej ale nie żadko w wersji niemieckojęzycznej. Sam taką nabyłem i traktuje ją jak bym nadal nie miał tego wydania :)
Różnica między niemieckimi wydaniami, a tymi które ukazały się w polsce jest taka że na pudełku jest dopisek w TR1 polskim Unfinished Business, a na niemieckich wydaniach zarówna na TR1 jak i na TR2 i 3 pisze Director's Cut podczas gdy polskie wydania TR2 i TR3 nie zostaly opatrzone żadnym napisem.
_________________
http://www.jokus2009.republika.pl
Miód jest dla mięczaków. Prawdziwi twardziele żują pszczoły!
 
 
Mr Macphisto 
Emocjonalny kaktus



Joined: 19 Dec 2003
Posts: 2125
Location: Warszawa
Posted: 01-06-2008, 21:29   

Gry z Premier Collection (a przynajmniej z okresu kiedy w tej serii pojawiały się TRy) nie mają polskich wydań - są w całości importowane. Mowa tutaj o czarnych boxach.

Co do trudności zdobycia, to TR3 Gold jest najtrudniej dostepnym Tomb Raiderem na PC w ogóle, natomiast jeśli chodzi o czarne wydania Premier Collection to Golden Mask mu dorównuje. Przynajmniej w Polsce.
_________________
C'mon Barbie, let's go party
 
 
Moniaa_ 
Student



Joined: 27 Apr 2008
Posts: 38
Location: Polish World xD
Posted: 02-06-2008, 18:04   

Ja mam Tomb Raider Collection... trochę mi nie pasi bo nie ma goldów ale zawszę mogę tatę naciągnąć... ale najważniejsze jest to, że nie mam Sold-Out'ów... i wogóle to się ciesze że mam oryginały...
_________________
+Seeing in present is believe+
 
 
joker 
Obieżyświat



Joined: 11 Jan 2007
Posts: 1019
Location: Gliwice
Posted: 02-06-2008, 21:31   

Mr Macphisto -> moje wydanie TR1 jest po polsku. Nie chodzi mi o dubbing czy coś tylko o przetłumaczony tekst w książeczce.
_________________
http://www.jokus2009.republika.pl
Miód jest dla mięczaków. Prawdziwi twardziele żują pszczoły!
 
 
Mr Macphisto 
Emocjonalny kaktus



Joined: 19 Dec 2003
Posts: 2125
Location: Warszawa
Posted: 03-06-2008, 15:58   

Fakt, tym razem napisałem to nieprecyzyjnie. To jest import z dorzuconą książeczką po polsku i naklejką z logo Mirage na pudełku. W przypadku Lost Artefact latał też kartonik z punktami do ówczesnej promocji naszego dystrybutora ;)
_________________
C'mon Barbie, let's go party
 
 
Wtajemniczony 
Podróżnik



Joined: 28 Dec 2007
Posts: 341
Location: Skrzyszów
Posted: 19-06-2008, 16:23   

chciałem tylko wspomnieć, że ostatanio na allegro był TR3 Lost Artefact z Premier Collection, oryginał tylko nie było tego czarnego pudełka. Poszedł za jakieś 50zł chyba, niedawno był też TR2 GOLD z czarnym pudełkiem i był jak nowy. Zszedł za 45zł. Opłaca się szukać.
_________________

 
 
 
Grindy 
Obieżyświat



Joined: 10 Oct 2006
Posts: 1198
Posted: 19-06-2008, 17:39   

A propos;
Zatem przyszedł czas pochwalić się nabytkiem, który udało mi się upolować na allegro za bardzo przyzwoitą cenę :jumper:
http://picasaweb.google.c...key=6RWv-KJt1O4
_________________
:<D
:kawa:
It's not age honey, it's milage :D
 
 
Nepheline 
Podróżnik



Joined: 11 Feb 2007
Posts: 453
Posted: 24-06-2008, 01:24   

Ja ostatnio szukałam TR III na Allegro, chciałam praktycznie każde wydanie, ale fartem natrafiłam na to: zapłaciłam 15 zł i gratisowo dostałam Lost Artifact (czy w tym przypadku Artefact)

 
 
Cherry 
Nowicjusz



Joined: 27 Jun 2008
Posts: 22
Posted: 27-06-2008, 16:41   

Ja mam oryginały, ale na Ps2, no i jeszcze Tr2 z pisemka i tr1 :D Na Allegro znalazłam "Sold Out doublepack" - TR3 i TRLastRevelation.
_________________
sometimes to understand your present, you have to go back to your past; and this time things will be different
 
 
Rob3rt 
Podróżnik



Joined: 06 Apr 2005
Posts: 718
Posted: 18-09-2008, 14:49   

Czy może ktoś mi pokazać (foto) jak wyglądało POLSKIE PREMIEROWE wydanie pierwszej części? Bo z tego co wyczytałem to premiera miała miejsce dopiero w 2001 roku i od razu było wydane razem z Unfinished Bussiness

[ Komentarz dodany przez: Mr Macphisto: 18-09-2008, 15:09 ]
Polska premiera miała miejsce w 1996 roku i to definitywnie nie było Premier Collection ;)
_________________
 
 
 
gizio 
Praktykant


Joined: 07 Jan 2007
Posts: 136
Location: Temple Ruins
Posted: 08-11-2008, 17:01   

czyli goldy nie wystepują samodzielnie a jedynie jako Premier Collection razem z pełną wersją?
wieksze znaczenie kolekcjonerskie ma Premier Collection bo wystepuje rzadziej od wersii podstawowej gry?
ostatnio widziałem TR3 w takiej wersji i poszedł za 113zł
 
 
MekCal 
Obieżyświat



Joined: 28 Jun 2004
Posts: 1085
Posted: 08-11-2008, 19:43   

gizio wrote:
czyli goldy nie wystepują samodzielnie a jedynie jako Premier Collection razem z pełną wersją?


Samodzielnie nie występują, zawsze z pełną wersją.

gizio wrote:
wieksze znaczenie kolekcjonerskie ma Premier Collection bo wystepuje rzadziej od wersii podstawowej gry?


Tak. W Premier Collection najtrudniej zdobyć TR 2 Gold i TR 3 Gold. Chodzi oczywiście o oryginalne kartonowe wydania, bo są też nowsze (mam na myśli TR3 w Kolekcji Klasyki Komputerowej 2004 - na płytach pojawia się napis Premier Collection).

Quote:
ostatnio widziałem TR3 w takiej wersji i poszedł za 113zł


Nic dziwnego. Jest to naprawdę rzadko pojawiające się wydanie.
_________________
 
 
 
kondzio109 
Praktykant



Joined: 06 Jan 2008
Posts: 113
Posted: 08-11-2008, 20:53   

O wow ja mam TR:3 premier collection ;P Jak na razie nie na sprzedaż .... pozostało mi jedynie opakowanie ( takie ciekawe - podwójnie otwierane ^^ .) Rzeczywiście trudno je dostać . wręcz jest teraz nie do schwytania . Potrzymam je jeszcze parę lat a może kupię za nie mieszkanie ;) :hehe: :mrgreen2:
 
 
 
gizio 
Praktykant


Joined: 07 Jan 2007
Posts: 136
Location: Temple Ruins
Posted: 08-11-2008, 21:56   

ok Dzięki za wyjaśnienia. kupiłem właśnie TR1 + gold w tej czarnej edycji PC za 30zł.
Ostatnio widziałem TR1,2,3 razem za 70zł. tylko bez goldów. teraz trochę żałuję ze nie kupiłem to tanio wychodziło za 1 grę.
A co do tej ceny TR3 +gold. to po 10latach gra kosztuje tyle co teraz nówki. więc szału niema jeśli chodzi o zarabianie na tym.
 
 
Madziula 
Podróżnik



Joined: 16 Dec 2007
Posts: 672
Location: Kraków / Tarnów
Posted: 08-11-2008, 22:56   

Ja posiadam taką oto kolekcję:
http://img120.imageshack....age=zdj1il7.jpg
http://img120.imageshack....age=zdj2bn4.jpg
http://img120.imageshack....age=zdj3rg7.jpg

A teraz krótko o każdym wydaniu:

Tomb Raider (SoldOut, kolekcja klasyki komputerowej) - zamieniłam się z kumplem za nie-pamiętam-co, ponieważ miał dwie 'jedynki'. Opakowania nie posiadam. Płytka jest jak widać w opłakanym stanie, a wszystko przez to, że krążyła chyba po wszystkich znajomych, po całym kraju ;)

Tomb Raider II - płytka z gazety Click!, opakowanie się gdzieś zawieruszyło, ogólnie była okazja to kupiłam :)

Tomb Raider Collection - tu się mogę pochwalić, gdyż gra była zamawiana z Francji przez eBay'a i co najważniejsze, wyszło 2x taniej niż z Allegro :D Sama gra jest po angielsku, tylko opisy są po francusku. Widać jednak, że 'twórcy' grafiki na okładkach i na pudełku mieli zerowe pojęcie o serii (na kartonie pisze LAURA CROFT, TR2 ma podtytuł 'Golden Mask', zdjęcia z TR3 i TR3 na odwrocie pudełek są pomylone, itp...)

Tomb Raider TAOD - gra (chyba) ze wszystkimi patchami + patch polonizujący na osobnej płytce.

Tomb Raider Legend - tutaj też mogę zaszpanować, gdyż jest to wydanie premierowe i bardzo ładnie się prezentuje. Nie posiada jednak trybu next-generation. Na szczęście wystarczyły 2 maile do Cenegi i przysłali płytkę next-genem.

Tomb Raider Anniversary (SuperSeller) - kupione niedawno, na Allegro. Wydanie to zawiera 3 płyty: z grą, z soundtrackiem i z różnymi dodatkami (rendery, concept-arty, tapety, itp)

Tak więc, jak widać na załączonych obrazkach, posiadam różne wydania TR :P Więc jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem.
:pozdro:
 
 
 
venturio 
Podróżnik



Joined: 12 Jan 2008
Posts: 278
Location: Znienacka
Posted: 08-11-2008, 23:31   

mmm, a za grami to taki plakat Lary masz czy co to jest? :D Skąd go masz? :D
Druga sprawa... też mam TR Collection, ale powiedz mi gdzie na opakowaniu jest napisane "Laura"?
Do reszty masz racje, golden mask, złe screeny.
Hmm.. a zauważyłaś te dziwne oznaczenia na pudełkach?

1 pudełko - I & II
2 pudełko - III & IV
3 pudełko - IV & V

Pomożesz mi rozgryźć sens oznaczenia w taki sposób tych pudełek? :D
_________________
"Nie na zawsze przykuci jesteśmy do kręgów świata, poza nimi zaś istnieje coś więcej niż wspomnienie(...) "


 
 
 
Madziula 
Podróżnik



Joined: 16 Dec 2007
Posts: 672
Location: Kraków / Tarnów
Posted: 08-11-2008, 23:54   

venturio wrote:
mmm, a za grami to taki plakat Lary masz czy co to jest?

Nie, to tyko fragment rendera wyświetlony na monitorze, tak dla większego efektu :D Ale muszę przyznać, że chyba sobie rzeczywiście zrobię kilka plakatów z TRU :)

venturio wrote:
powiedz mi gdzie na opakowaniu jest napisane "Laura"?

Na brzegu kartonowego pudełka pisze "the LAURA CROFT Tomb Raider Collection" Możliwe, że ta literówka występuje tylko we francuskim wydaniu ;)

venturio wrote:
Hmm.. a zauważyłaś te dziwne oznaczenia na pudełkach?

1 pudełko - I & II
2 pudełko - III & IV
3 pudełko - IV & V

Pomożesz mi rozgryźć sens oznaczenia w taki sposób tych pudełek?

Fakt, o tym zapomniałam. Zauważyłam natomiast jeszcze jedną rzecz, tylko nie wiem czy to można zaliczyć jako błąd. Na pierwszym pudełku pisze "Tomb Raider featuring Lara Croft" Niby wszystko się zgadza, ale wydaje mi się, że TR1 nie miał żadnego podtytułu :>

EDIT:
Już wiem! To jest kolejna tumrejderowa zagadka! Oznaczenie ostatniego pudełka trzeba czytać od końca :p
 
 
 
venturio 
Podróżnik



Joined: 12 Jan 2008
Posts: 278
Location: Znienacka
Posted: 09-11-2008, 00:22   

Madziula wrote:
Na brzegu kartonowego pudełka pisze "the LAURA CROFT Tomb Raider Collection" Możliwe, że ta literówka występuje tylko we francuskim wydaniu ;)


Rzeczywiście, chyba tylko na fr wydaniu jest tak napisane :) .

Eh... udusiłbym tych, co tak kaleczą te wydania. Wszystko powinno być zrobione idealnie, nie powinno być miejsca na literówki, nonsens czy okrajanie gry z różnych trybów itd.

Ci co tak krzywdzą nasze Tomb Raidery spłoną w piekle :fire:

:jumper:
_________________
"Nie na zawsze przykuci jesteśmy do kręgów świata, poza nimi zaś istnieje coś więcej niż wspomnienie(...) "


 
 
 
kondzio109 
Praktykant



Joined: 06 Jan 2008
Posts: 113
Posted: 09-11-2008, 08:34   

No właśnie tyle błędów .. a taką porządną ogładke to ja sam potrafię w 3 godziny zrobić :hehe: bez błędów typu Lałra Krofd .. Tomb Raider IV & V .. screeny z TRAOD .. i w ogóle błędy na tych pudełka , ( według tych pudełek , TR:II nazywa się Golden Mask .. a ja myślałem ze to dodatek .. widocznie wiele rzeczy nie wiem ... )


;) ;) ;)
 
 
 
Kylek 
Student



Joined: 27 Nov 2008
Posts: 38
Posted: 27-11-2008, 10:09   

Witam wszystkich

Piszę na tym Forum po raz pierwszy. Trafiłem na ten temat przypadkiem i pomyślałem, że podzielę się swoimi uwagami.

Mam wszystkie Tomb Raidery w różnych wydaniach:
1) Sold Out
- TR1 i TR2 w doublepacku (2 CD) za 39 zł
- TR3 i TR4 w doublepacku (dwustronne DVD) za 39 zł
- TR5 (2 CD) za 39 zł, wraz z edytorem poziomów
2) Polskie premierowe wydania
- TR AOD za 19 zł
- TRL za 50 zł i dostałem jeszcze gratis od Cenegi płytę w patchem NG (nie wiem, czemu go nie zintegrowali od razu)
- TRA (w wersji kolekcjonerskiej, 2 DVD + CD) za jedyne 80 zł a kupiłem kilka tygodni po premierze

No i niedawno wygrałem w konkursie WoTR TRU, z czego cieszę się najbardziej :-)


Wszystkie gry kupiłem na Allegro. Najbardziej obawiałem się wersji Sold Out, bo tyle złych opinii o niej krąży, ale powiem Wam, że w doublepackach Sold Out są chyba wydania pełne, bo jak gram w TR1 czy TR2, to normalnie są wszystkie scenki a w tle słychać szum wiatru i takie tam. Ważne jest tylko, by grać z płytą włożoną do napędu o najniższej literce, bo jak grałem z obrazu płyty (żeby oryginału nie zniszczyć), to muzyki nie było.

Muzykę w TR1 usłyszałem tak na prawdę dopiero kilka dni temu, kiedy kombinowałem z instalacją tej gry pod Windows XP, wklejaniem plików audio do folderu Glidosa i tak dalej - wtedy zorientowałem się, że muzyka cały czas była na płycie, tyle że ja grałem z obrazu. Poza tym, jak się sprawdzi płyty TR1 i TR2 programem Nero, to on pokazuje nośnik typu Mixed CD, gdzie w przypadku TR1 jest 10 ścieżek (1 ścieżka danych i 9 ścieżek audio) a w przypadku TR2 ścieżek jest 61 (1 ścieżka danych i 60 ścieżek audio). Tak więc, jeśli macie nadal opory przed wersją Sold Out, to polecam doublepacki, bo te najłatwiej dostać na Allegro. Jedyny minus jest taki, że wszystko w tym wydaniu jest po angielsku.

Wersje Gold dla TR1 i TR2 pobrałem z Internetu (bo i tak są darmowe). Najtrudniej dostać Lost Artefact - tego szukałem kilka tygodni i na Allegro, i na aukcjach zagranicznych aż udało mi się go zdobyć za 30 zł w wydaniu Kolekcji Klasyki Komputerowej (2CD).
 
 
Menkaure 
WoTR Team



Joined: 18 Dec 2006
Posts: 1755
Location: Z Bulerbyn
Posted: 27-11-2008, 11:15   

Kylek wrote:
Mam wszystkie Tomb Raidery w różnych wydaniach:
1) Sold Out
- TR1 i TR2 w doublepacku (2 CD) za 39 zł

Zapewne mówisz o tym wydaniu:
K@t wrote:
Sold Out doublepack, wydania zagraniczne. Podobno zawierają PEŁNE wersje TR i TR 2. Jeśli ktoś miał do czynienia z tymi wydaniami - proszę pisać.

Mógłbyś zatem przybliżyć nam stan soldałdowatości tego wydania? Jak wygląda sprawa z dźwiękami, cutscenkami?
_________________
 
 
Kylek 
Student



Joined: 27 Nov 2008
Posts: 38
Posted: 27-11-2008, 12:12   

Menkaure wrote:
Mógłbyś zatem przybliżyć nam stan soldałdowatości tego wydania? Jak wygląda sprawa z dźwiękami, cutscenkami?


Oczywiście. Postaram się zrobić taką mini-recenzję tego wydania, z tym że pojawi się ona zapewne dopiero jutro, bo za godzinę wychodzę do pracy. Zainstaluję grę i opiszę wrażenia. Będę musiał przejść kilka poziomów, bo nie mam żadnych save-ów, ale cierpię od kilku dni na bezsenność, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem czasu na grę :-)

Na co szczególnie zwrócić uwagę?
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo