FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Mitologia wątków fabuły w TRU
Author Message
Zeek 
Nowicjusz



Joined: 03 Feb 2009
Posts: 20
Posted: 23-03-2009, 00:44   Mitologia wątków fabuły w TRU

Każdy z was pewnie zna ze szkoły mitologie grecką i jej bohaterów. Zastanawiałem się kiedyś dlaczego tylko taka jest podawana w szkole? Otóż na to pytanie starałem się sobie odpowiedzieć zapoznając się z innymi. Oryginalne przetłumaczone teksty to w sumie wielkie wyzwanie z kartką i ołówkiem, żeby nie pogubić się kto czyim synem i od czego bogiem jest.(ale przebrnąłem przez pare:) )
Otóż gra Tomb Raider traktuje o tych zagadkach, odnosi się do jej artefaktów. Więc postanowiłem założyć temat gdzie będzie można przekazać tą wiedze, którą Lara na pewno musi znać i może was zaciekawić w miłej dla mózgu formie. Przewodnim motywem w TRU jest mitologia skandynawska, więc postanowiłem mniej więcej przybliżyć ją ciekawym tej wiedzy. Odpowiedź dlaczego nie ma ich w szkole jest prosta są krwawe, bezwzględne, gdzie obfitują w związki kazirodcze, kanibalizm, umartwianie ciała i wiele innych niestworzonych rzeczy jak i zarazem są przezabawne.

Tutaj zamieszczam skany książki „Mity z pięciu części świata” Tadeusza Margula
Książka godna polecenia bo opisuje wiele ciekawych mitologii od sumeryjskiej, japońskiej, hinduskiej, Egiptu, afrykańskich, fińskich, celtyckich, eskimoskich i azteckich i paru innych w tym skandynawskich. W przestępnej formie choć nie podaje wszystkich ciekawych przygód to jest fajnym wstępem do mitologii. (książkę wypożyczyłem z biblioteki wiec myślę, że i wy nie będziecie mieć problemów z jej zdobyciem).

http://img11.imageshack.us/gal.php?g=93180624.jpg

Posiadam też zakupioną książkę „ Popol Vuh Księga Majów” Dennis Tedlock w sumie jej najnowsze tłumaczenie gdzie oprócz w miarę miłej formie ogólnej mitologii to posiada też tłumaczenie z oryginału i wiele informacji o kalendarzu majów jest raczej za obszerna żeby i ją tutaj wam podać, ale jeśli będziecie chcieli to mogę poświęcić czas i ciekawym przeskanować choć to jest raczej masakra. (jak będziecie chcieli to też zarys mitologii Majów zamieszcze)

Jeśli ktoś ma ciekawe teksty byłbym wdzięczny byście podali źródło, albo z jakiej strony internetowej pochodzą, z doświadczenia wiem, że wiedza z internetu a biblioteczna nie zawsze chodzą tą samą drogą.

Mam nadzieje że temat się spodoba, a jak nie to mnie zastrzelcie :P
 
 
Minika204 
Nowicjusz



Joined: 28 Jan 2009
Posts: 27
Location: Avalon
Posted: 12-06-2009, 23:49   

Po przejściu całego Tomb Raider Underworld zaciekawiłam się cywilizacją Majów.
Narazie czytam na Wikipedii no troche tam tego jest ale ... dla mnie mało. Chce dowiedzieć się więcej na temat Xiabalby. Macie jakieś książki właśnie o tym :??:
_________________
'' Śmierć z nutką ironii zawsze boli, amatorzy ''
 
 
Hiroko8431 
Student



Joined: 10 Jan 2010
Posts: 44
Posted: 03-04-2010, 08:33   

Może nie książkę, ale mam informację.
Z pewnej strony, nie pamiętam adresu.
Xibalba została odnaleziona. Na albo niedaleko półwyspu Jukatan, wciąż trwają tam badania czy jest taka sama jak w Popol Vuh, ale ludzie! Xibalba!
_________________
,,Cieniu, nie próbuj działać jak słońce''

(Stare, egipskie przysłowie)
 
 
lechu1235 
Podróżnik



Joined: 13 Jan 2009
Posts: 433
Location: Poznan*
Posted: 03-04-2010, 11:52   

Hiroko8431, chodzi Ci o to KLIK ?
sorry z krótki post :P
 
 
Hiroko8431 
Student



Joined: 10 Jan 2010
Posts: 44
Posted: 03-04-2010, 13:43   

Dokładnie lechu1235,!
Jak pokazałam to facetowi od Historii, to przeczytał i zaczął coś sępić pod nosem, że ciekawe :|
_________________
,,Cieniu, nie próbuj działać jak słońce''

(Stare, egipskie przysłowie)
 
 
Infadius 
Nowicjusz


Joined: 07 Apr 2010
Posts: 2
Location: Sztum
Posted: 08-04-2010, 00:00   

na moich lekcjach, jeszcze wgimnazjum, mieliśmy mitologię nordycką. Mnie po TRU zaciekawiła kultura tajlandzka. Zwłaszcza, gdy przemierzało się tereny Bhagavati to czuło się taki "ambience" starożytnych, zapomnianych kultur. W TRA niezmiennie fascynuje mnie Peru i Vilcabamba(którą konkludując: odnaleźli POLACY!). :jumper:
 
 
Hiroko8431 
Student



Joined: 10 Jan 2010
Posts: 44
Posted: 07-05-2010, 16:33   

Dzisiaj coś zauważyłam...
Atlantydę według zapisków zatopił Posejdon, GRECKI bóg morza.
W TR1 i TRA Natla była boginią Atlantydy. Wszystko ok.
Ale nadszedł Underworld.
Natla, bogini Atlantydy zaczęła gadać o NORDYCKIM końcu świata.
To o co już tu chodzi?
Grecka mitologia nie jest nordycką.
_________________
,,Cieniu, nie próbuj działać jak słońce''

(Stare, egipskie przysłowie)
 
 
Menkaure 
WoTR Team



Joined: 18 Dec 2006
Posts: 1755
Location: Z Bulerbyn
Posted: 07-05-2010, 18:48   

Hiroko8431 wrote:
To o co już tu chodzi?
Grecka mitologia nie jest nordycką.


Lara mówi: "Various myths use different names but they all apply to the same remnants of the ancient world" - Różne mity używają innych nazw, ale wszytskie odnoszą się do tych samych pozostałości starożytnego świata.
_________________
 
 
Magdzia 
Nowicjusz


Joined: 29 Jan 2010
Posts: 19
Posted: 06-06-2010, 12:07   

Ja dzięki TRU, na historię zrobiłam prezentację o mitologii nordyckiej(skandynawskiej) i dostałam 6:) wszystko mowilam wlasnymi slowami, nic nie czytałam, ani nie gadałam z pamięci :P
 
 
NooNdaG 
Nowicjusz



Joined: 06 Jun 2010
Posts: 6
Location: Kielce
Posted: 08-01-2011, 23:27   

Nooo!!! Wydaje mi się, że jak już w temacie mitologii to ta NORDYCKA idealnie pasuje do TRU... wydaje mi się, że ten pomysł był genialny!! No i jak widzę nie tylko ja zarobiłam dzięki temu dobre ocenki na historii!!! :jumper:
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo