FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku

Previous topic «» Next topic
Władca Pierścieni
Author Message
Zebius 
Podróżnik

Posted: 25-02-2005, 20:28   

O rany, wreszcie udało mi się wejść w dział "Film i literatura"! Do tej pory zawsze wyskakiwał błąd. :(
Jestem wielkim fanem Tolkiena i świata, który stworzył. Trylogię i Hobbita czytałem po trzy razy. Silmarillion raz ale mnie strasznie zmęczył, zupełnie się pogubiłem w mnogości postaci i podobnych do siebie imion.
Skompletowałem całą trylogię na DVD, w tym Dwie Wieże edycja kolekcjonerska (promocja była). I muszę powiedzieć tyle: wydawca zaleciał sobie w kulki z fanami. Bo najpierw wypuścili wersje zwykłe dwupłytowe, a dopiero po wielu miesiącach wersje kolekcjonerskie czteropłytowe i w dodatku za ogromne pieniądze, znacznie drożej niż za granicą! Kolejny przykład zdzierstwa w naszym biednym kraju.

Ekranizacja trylogii jest po prostu świetna. Bardzo się bałem, że będzie z tego kiszka - praktycznie nieznany reżyser bierze się za coś, za co nie odważyli się najlepsi. Ale udało się! Cenię Jacksona za jego talent i upór w dążeniu do celu. Długo przecież szukał wytwórni, która zgodziłaby się to nakręcić, a w dodatku początkowo producenci chcieli trylogię znacznie okroić. Ale Jackson postawił na swoim i dostaliśmy dzieło ponadczasowe. Chociaż parę wątków z powieści niepotrzebnie pozmieniał to i tak całość jest rewelacyjna.
Naprawdę nie wyobrażam sobie teraz oglądania tych filmów na TVN, przerywanych co dziesięć minut piętnastominutowymi reklamami.

Teraz trzeba będzie odłożyć trochę kasy i zainwestować w gry, na razie grałem w Drużynę Pierścienia, która niestety rozczarowała, oraz demko Powrotu Króla, które też mnie nie zachwyciło. A może ktoś by się pochwalił swoimi wrażeniami z gier o Władcy Pierścieni, niekoniecznie w tym wątku?

Valkiria 
Podróżnik

Posted: 25-02-2005, 22:43   

Przeszłam całą Drużynę Pierścienia (bardzo łatwa) a Powrót Króla przeszłam większość, ale moje nerwy co do gry bez możliwości zapisania jej są słabe :P i to jest moim zdaniem minus, ponieważ gra nie jest taka łatwa, a komu się chce robić coś trudnego od nowa. Ogólnie fajnie się gra, są scenki z filmu, wracałam do tego z chęcią. Ale raczej już nie zagram w nic z WT, znudziło mi się. Jeśli ta rozmowa się przeciągnie to radzę to przenieść do odpowiedniego tematu :P .

xald 
Podróżnik

Posted: 11-07-2005, 20:26   

A ja powiem krótko i na temat, jeśli chodzi o filmy :) Jedynka dobra, dwójka średnia, trójka do bani. Do dziś nie mogę przeboleć, że Jackson zgarnął wszystki Oscary, a były filmy o wiele lepsze.

Kamcia 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2005, 19:38   

A ja myślę, że wszystkie były jednaowo dobre, chociaż jedynka była na początku nudna i szczerze mówiąc z początku zniechęciłam się do tego filmu z powodu tego niemrawego zaczęcia, ale potem bardzo mi się spodobał. Oglądałam całą trylogię kilkadziesiąt razy i jeszcze mi się nie znudziła. ;)

Luthien 
Podróżnik

Posted: 07-02-2007, 02:54   

Od wielu lat jestem zagorzałą fanką prozy Tolkiena. Posiadam prawie wszystkie książki jego autorstwa. Starałam się czytać owe książki co roku, ale odkąd zaczęłam studia już mi to nie wychodzi. Trylogia jest moim zdaniem świetna (ekranizacja również :P ). Zachwycona jestem Silmarillion'em :) Posiadam nie tylko książki, ale również wzbogaciłam się (a raczej chłopak wzbogacił mnie :P ) o wydania kolekcjonerskie ekranizacji Petera Jacksona.

Cieszę się, że jest tu grono osób, które podzielają moje zainteresowania :)

Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie oglądali edycje rozszerzone filmów :) (Usta Saurona - bardzo ciekawa postać IMHO :P ).

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 07-02-2007, 02:59   

Powiem szczerze że Film WP o wiele bardziej podobał mi się niż książka...
Ciekawy, dobrze nakręcony itd.
Książka porpostu nie trafiła w moje gusta :)

ps. Jeśli by ktoś chciał wiedzieć to czytam tylko :
King'a, Grahama Mastertona i :690: Harry'ego Pottera :matrix:

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 07-02-2007, 08:25   

Luthien wrote:
Posiadam prawie wszystkie książki jego autorstwa.

A czy mogłabyś napisać, co konkretnie posiadasz? Oczywiście oprócz Trylogii, Hobbita i Silmarilliona? Bardzo mnie to interesuje, a z tego co wiem, do tej pory jeszcze nie wszystkie dzieła Tolkiena zostały w Polsce wydane np. cała "Historia Śródziemia", a to jest przecież chyba kilkanaście tomów (!!!!) A może się mylę, może w tzw. międzyczasie już wydano? Ale chyba bym o tym wiedziała. Z owej "Historii Śródziemia" czytałam jedynie "Morgoth's Ring", ale w wersji oryginalnej, innych tomów "Historii" bibiloteka z której korzystam, nie posiada :P Ale była to lekura nad wyraz interesująca :)

Luthien 
Podróżnik

Posted: 07-02-2007, 11:04   

Grindy troche źle się wyraziłam. Posiadam książki wydane w Polsce, a pewnie jak sama wiesz nie ma tego aż tak dużo ;( Posiadam Silmarillion (x2), Hobbita (x2), Władcę Pierścieni(x2 - z innego wydawnictwa), Encyklopedię Śródziemia, Niedokończone opowieści. Posiadałam jeszcze te krótkie opowiadanka (Drzewo i Liść), których już nie mam :/ Starałam się kolekcjonować ksiązki z jednego wydawnictwa (w moim przypadku jest to Amber). Czaiłam się na ksiązki z wydawnictwa Atlantis, gdyż są tam prawdziwe unikaty ;( , ale cena jest trochę wysoka ;( .

Edit:
Jeżeli chodzi Ci o te 12 tomów to część na pewno została wydana, ale nie wszystkie (z tego co wiem to właśnie Atlantis wydał pierwsze dwa tomy na pewno! - I. Księga zaginionych opowieści ;II Ostatnie legendy Śródziemia (Amber wydał Księgę zaginionych opowieści, którą próbowałam kupić na Allegro ;( )

Cez 
World of Tomb Raider

Posted: 07-02-2007, 12:00   

Bardzo mi sie podoba zarowno filmowa jak i ksiazkowa trylogia Tolkiena. Ksiazka bardzo wciaga, ale film chyba jeszcze bardziej. Widzialem wszystkie trzy rozszerzone wersje, Jackson spisał sie znakomicie. Mam nadzieje, ze Hobbita wkrotce zekranizuje (tez to czytałem). Nie czytałem niestety Silmarillion, kiedys na pewno nadrobię tę zaległosc jak i chciałbym po raz drugi przeczytac kiedys trylogie.

Ps. Filmową trylogie uwazam za moj ulubiny film. A soundtrack jest po prostu wspaniały.

K@t 
Spectre

Posted: 07-02-2007, 12:05   

A Ty Cez nie wiesz, że Jackson został odsunięty od reżyserii Hobbita przez wytwórnię ?

Cez 
World of Tomb Raider

Posted: 07-02-2007, 12:34   

cos tam słyszałem, ale mam nadzieje, ze New Line Cinema jednak pomyslą i go przywrócą... I hope so...

Paciej 
Łakocie i Witaminy

Posted: 07-02-2007, 18:35   

O kurczę ?! A to psikus ale niech go przywrócą ! Ale mi już. Zostało mi 60 stron Hobbita do przeczytania i mam zamiar obalić go w weekend najpozniej ;d A potem biore sie za cos innego w ramach przerwy i zaczne wladce jeszcze potem potem ;d Jak na razie mi sie Hobbit bardzo podoba :)

FallenAngel1996 
Praktykant

Posted: 08-02-2008, 19:19   

Ja na początku nie lubiłam Władcy Pierścieni, dopóki nie dostałam trylogii na urodziny :D
Teraz ją po prostu uwielbiam, może trochę mniej niż HP, no ale jeszcze nie przeszłam przez całą....

www.amylee-blog-o-mnie.blog.onet.pl <- Mój skromny blog

http://www.funkaromansuxd.ddl2.pl/news.php <- mała stornka o HP

Narya 
Podróżnik

Posted: 17-06-2008, 16:52   

MOje początki były takie jak FallenAngel, tyle że ja LOTRu szczerze nienawidziłam. A teraz? A teraz to męczę płytkę dvd i domowników przy każdej nadarzającej się okazji :)Jestem pełna podziwu dla wyobraźni Tolkiena. No i skrzętnie wykorzystuję z kumpelą litery i język elfów do pisania kartek na nudnych do cna lekcjach ;)

:offtopic: Podobno Hobbita mają podzielić na dwie części :( Pachnie komerchą.... A wie ktoś może, kogo miałby zagrać V.Mortensen? Podobnież ma zagrać, tylko kogo??

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 17-06-2008, 20:00   

Narya wrote:
Podobno Hobbita mają podzielić na dwie części :( Pachnie komerchą...

Komerchą?
Mnie by to raczej "pachniało" kompromisem pomiędzy długością jednego "posiedzenia" w kinie, a koniecznością usuwania wątków z filmu.
Jeżeli rzeczywiście taka idea przyświeca temu zamiarowi, to ja mu mogę tylko przyklasnąć.

BradPitt 
Podróżnik

Posted: 17-06-2008, 20:43   

Grindy wrote:
Narya wrote:
Podobno Hobbita mają podzielić na dwie części :( Pachnie komerchą...

Komerchą?
Mnie by to raczej "pachniało" kompromisem pomiędzy długością jednego "posiedzenia" w kinie, a koniecznością usuwania wątków z filmu.
Jeżeli rzeczywiście taka idea przyświeca temu zamiarowi, to ja mu mogę tylko przyklasnąć.

Niestety trochę inna, bo drugi film ma stanowić pewnego rodzaju pomost między Hobbitem a LoTRem zatem teoretycznie możemy się tam spodziewać wielu dziwnych rzeczy. Mnie osobiście specjalnie to nie martwi, bo raz - wierzę w Guillermo Del Toro a dwa - Hobbita czytać skończyłem po jakiś 15 stronach i generalnie filmowa trylogia WP jest jedynym fantasy jakie trawie. Nie będą mi więc przeszkadzały wszelkiego rodzaju uproszczenia i uatrakcyjnienia książki. Fani jednak mogą drżeć.

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 18-06-2008, 08:22   

BradPitt wrote:
Fani jednak mogą drżeć.

Choć oczywiście jak zawsze nie jestem hurraoptymistycznie nastawiona do filmowych adaptacji literatury, to jednak jeszcze aż tak mocną nie drżę. :P
Co prawda - ten "pomost" może oznaczać bardzo wiele. Np. może oznaczać otwarcie pola do popisu dla "dzikich fantazji" scenarzysty na temat tego, co działo się w ciągu 60 lat dzielących powrót Bilba od pamiętnego urodzinowego przyjęcia Bilba i Froda. W wersji książkowej oczywiście są o tym wzmianki, ale bez zbytniego wchodzenia w szczegóły, tutaj jak znam życie, może się okazać, że autorowi scenariusza filmowego puściły wodze fantazji. To wg mnie ta gorsza możliwość.

Ale jest też druga, że być może (i oby) część ta wykorzystana zostanie do tego, do czego nie starczyło czasu w filmie LotR, tzn. ukazania więcej wiadomości na temat historii Śródziemia, elfów, ich przeszłości, o co naprawdę chodzi z tym Zachodem, dlaczego w ogóle Efowie znaleźli się w Śródziemiu, ich relacji z ludźmi. Kim jest naprawdę Elrond i dlaczego jest taki ważny. No i wreszcie musiałoby się znaleźć miejsce na przynajmniej wzmiankę o Luthien, a także może o tym, kim (czym) był kiedyś Sauron, zanim mianował się Władcą Śródziemia. Wielbiciele Tolkiena będą wiedzieli, co mam na myśli. :)

Choć znając życie i tego tupu produkcje, bardziej realna jest wersja pierwsza. Obym się myliła.

Narya 
Podróżnik

Posted: 20-06-2008, 16:17   

Dla mnie komerchą "pachnie" dlatego, że Hobbit jest (przyznajmy to szczerze) krótszy od któregokolwiek tomu Władcy Pierścieni, i skoro nie podzielili Władcy, czemużby mieli podzielić Hobbita?

Grindy wrote:
[...]ukazania więcej wiadomości na temat historii Śródziemia, elfów, ich przeszłości, o co naprawdę chodzi z tym Zachodem, dlaczego w ogóle Efowie znaleźli się w Śródziemiu, ich relacji z ludźmi. Kim jest naprawdę Elrond i dlaczego jest taki ważny. No i wreszcie musiałoby się znaleźć miejsce na przynajmniej wzmiankę o Luthien, a także może o tym, kim (czym) był kiedyś Sauron, zanim mianował się Władcą Śródziemia.[..]

To by już się kwalifikowało do opowieści zawartych w Silmarillionie. I jakby nazwali to Hobbitem, to nie wiem co bym im zrobiła :fire: Aczkolwiek to jest lepsza wersja niż ta, w której scenariusz nie ma praktycznie żadnego oparcia na książce.

PS. Co do wzmianki o Luthien -> jakaś była. Nestety nie w kinówce, a w rozszerzonej wersji. Aragorn śpiewał fragment ballady o Luthien i Berenie, kiedy to usłyszał któryś z niziołków (kocham tą nazwę :P ) i oczywiście Aragorn musiał mu wytłumaczyć, o czym śpiewa. To było chyba w Drużynie Pierścienia...

Kawka 
Nowicjusz

Posted: 17-11-2008, 22:48   

Tak, to było w "Drużynie..."
Ekhm... I love, j'aime, ich liebe, KOCHAM Tolkiena! Dla mnie zawsze będzie królem fantasy. Wszystkie jego książki są niesamowite - nawet te zebrane do kupy przez Christophera (synek jakby ktoś zapomniał). Trzeba byś naprawdę Kimś by stworzyć coś tak cudnego. A fakt, że w jego głowie powstała cała historia Śródziemia jeszcze bardziej podwyższa rangę.
Co do ekranizacji - wszystkie zdobyte Oscary są jak najbardziej zasłużone - zwłaszcza za muzykę. Wszystkie WP zaliczam do moich ulubionych filmów. Oczywiście irytowały mnie niektóre przeinaczenia (np. Arwen zamiast Glorfindela), jednakże co do całości nie można mieć zastrzeżeń.
Trochę obawiam się ekranizacji Hobbita a jednocześnie nie mogę się jej doczekać. Szkoda tylko, że Jackson nie jest reżyserem...
Słowa nie chcą się porządnie rymować!

lathspell20 
Podróżnik

Posted: 10-12-2008, 14:02   

Eh, na ekranizację Hobbita to czekam już od podstawówki. Była to pierwsza książka Tolkiena, z jaką się zetknęłam. Czytało mi się lekko i uśmiałam się do łez w paru momentach. Wtedy świat Tolkiena zafascynował mnie, więc sięgnęłam po Silmarillion. W połowie czytania pogubiłam się w mnogości postaci, więc potrzebowałam jeszcze ze 2 razy to przeczytać, żeby zrozumieć wszystko. Po Władcę Pierścieni sięgnęłam na końcu. Szczegółowość opisów krajobrazu i spójność całej książki zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Od tamtego czasu Tolkien to mój ulubiony pisarz i wracam do jego książek co roku.
Defacto mój nick też jest zapożyczony z Władcy Pierścieni :) fani zrozumieją

Luthien 
Podróżnik

Posted: 10-12-2008, 23:18   

Ach Aniu (lathspell20), pamiętam te nasze rozmowy na temat książek Tolkiena na szkolnym korytarzu :D Inni mieli już nas dosyć :p a wracając do tematu to coś ostatnio mało się słyszy o ekranizacji Hobbita. Pamiętam jak czytałam w gazecie, że film pojawi się na srebnym ekranie w 2009 roku. Coś zaczynam w to powoli wątpić :(

lathspell20 wrote:
Defacto mój nick też jest zapożyczony z Władcy Pierścieni fani zrozumieją

Moj nick również pochodzi z pewnego dzieła J.R.R Tolkiena :P Musiałam się dowartościować :p

Kamcia 
Obieżyświat

Posted: 11-12-2008, 00:12   

Wątpię w to, by pojawił się w 2009 roku, ale może się mylę. ;) W każdym razie reżyserować ma Guillermo Del Toro ("Labirynt Fauna"). Też niecierpliwie czekam na ekranizację. :)

venturio 
Podróżnik

Posted: 19-12-2008, 13:43   

Kocham ten film, czytałem hobbita i silmarillion, a rok temu kupiłem książkę 'dzieci hurina', która teraz będę miał czas przeczytać.
Mam wszystkie części gry z serii Władca Pierścieni jakie wyszły na komputer osobisty i gram przez sieć ze znajomymi w Bitwe o Śródziemie II - Król Nazguli. (jeśli ktoś ma ochote pograć to proszę napisać prywatną wiadomość).
Wracając do filmu, urzekły mnie kapitalne efekty, świat fantasy, muzyka, gra aktorów... wszystko.
Miałem muzykę z całej trylogii na HDD : ).

lathspell20 
Podróżnik

Posted: 23-05-2009, 13:59   

Cóż, ja muszę o tym napisać! :P
Tydzień temu w niezwykłym napięciu i udręce oczekiwałam na film "Tomb Raider Kolebka Życia" i do samego końca, to znaczy do początkowych minut filmu byłam pełna nadziei, że jednak TVN wspaniałomyślnie podmieni niefortunne tłumaczenie 'it's mine'. Niestety, prawda okazała się jakże brutalna. Lara 'to kopalnia' Croft na stałe i w niezmienionym stanie zagości na antenie, a szkoda :(
Z kolei wczoraj, po raz enty, oglądałam Drużynę Pierścienia przy coli i popcornie. I niestety otrzymałam kolejny dowód na to (Luthien też), że nie ma to jak oryginalna wersja językowa w filmie! Dlaczego? Bo gdy usłyszałam ewidentne wpadki lektorskie, które dobitnie świadczą o całkowitej ignorancji, załamałam się i tęsknym wzrokiem spojrzałam na moje "władcowe" DVD :D
Zatem cytuję lektorskie kwiatuszki:
:arrow: "Zdrada Sarumana sięga głębiej. Skrzyżował orków z goblinami i teraz hoduje w INSEgardzie armię."
:arrow: "Wyrzeknę się wielkości, odejdę na zachód i pozostanę GALADRIĄ"
:arrow: "Mój waleczny URUK-HAI-JU"
:arrow: "Co ja zrobiłam" rzekł Boromir. [chyba że ja już źle słyszę] :P
Ciekawa jestem, czy ktoś z Was (którzy oglądali wczoraj) również wyłapał te błędy, a może było ich więcej :D
Nic, tylko siąść i płakać nad tym fantem. ;( Aż strach pomyśleć, co to będzie 5 czerwca przy Dwóch Wieżach :D

Kamcia 
Obieżyświat

Posted: 23-05-2009, 16:52   

Ja to już nawet bym przełknęła tego niedorobionego lektora, gdyby nie reklamy trylogii. "Złoty pierścionek" był żałosny, ale z "ładnymi czami" to już przegięli na maksa. Ja rozumiem, że chcieli być zabawni, zachęcić do oglądania (może chcieli film emerytom przybliżyć przez reklamowanie go piosenkami z ich młodości? :gupek: ), ale wyszło to naprawdę żałośnie...
A na "Insegardzie" padłam... Ja nie wiem skąd Ci lektorzy biorą tyle twórczej inwencji...
Ale mimo wszystko obejrzałam, choć długość reklam przyprawiała mnie o drgawki. No... to czekam na "Dwie Wieże", omijając starannie reklamę tejże części. ;) Obejrzałabym na DVD, ale jakoś nigdy nie mam czasu, a jak leci w TV to jakoś tak zawsze się znajdzie chwila.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo