FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku

Previous topic «» Next topic
Książki, książeczki
Author Message
Sumiregusa 
Student

Posted: 25-02-2007, 12:59   

A mi sie podobała książka i film chociaż inaczej wyobrażałam sobie głównego bohatera - Robrta Langdona, no i ta Sophi Nevu, czy jakoś tak, też jakaś taka mało podobna do tej ksiązkowej..

dagisa 
Praktykant

Posted: 27-02-2007, 21:54   

The best polish book is "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej. Kurde, jak ktoś nie czytał niech przeczyta. Nie bez powodu było o niej tak głośno ;)

Jaunty 
Obieżyświat

Posted: 27-02-2007, 23:52   

Przeczytałem „Wojnę…” i wcale nie jestem aż tak strasznie zachwycony, jak pół Polski parę lat temu. Owszem, język używany przez Masłowską jest oryginalny, a sama historia opowiedziana w nietypowy sposób, ale to trochę za mało, żeby mnie ruszyć. Urzekł mnie za to ostatni rozdział (czy może epilog - nie pamiętam), po którym doszedłem do wniosku, że Dorota M. sprawdziłaby się lepiej jako poetka, bo ta właśnie forma przekazu, czyli poezja, IMHO zdecydowanie lepiej jej wychodzi, niż proza ograniczająca się do opisywania nędznej i pustej emocjonalnie polskiej rzeczywistości, zupełnie jakby nie można jej było samemu dostrzec.

"Paw królowej" zaś jest bardzo słaby i kompletnie zawiódł moje oczekiwania. Nie przemawia do mnie koncepcja przedstawienia historii w postaci piosenki hip-hopowej, bo ani to oryginalne, ani klimatyczne, zaś skutecznie spowalniające czytanie, pomimo i tak już rozwleczonego i rozciągniętego na szerokich kartkach tekstu. Masłowska jedzie po stereotypach społeczeństwa widzianego na warszawskiej Pradze, która jest aktualnym miejscem zamieszkania autorki (moim także, więc patrzę na całość z innej perspektywy, niż pozostali czytelnicy). Po raz kolejny zasypywani jesteśmy opisami szarej rzeczywistości i dziwnych ludzi w niej przebywających, zupełnie jakby nic poza nimi nie istniało. Na dodatek autorka jest szalenie przewrażliwiona na punkcie krytyki własnej twórczości, czemu daje do zrozumienia co kilka stron, błagając autorów nieprzychylnych opinii w zawoalowany i ironiczny sposób, by się od niej odwalili.

Jestem naprawdę zawiedziony Masłowską, bo ma ona w sobie spory potencjał twórczy, co widać po nielicznych fragmentach jej obu powieści, ale chyba nie umie go w odpowiedni sposób wykorzystać. Może wraz z wiekiem jej twórczość dojrzeje i doczekamy się czegoś naprawdę interesującego. Wszak młoda jest i dopiero debiutuje.

Integral 
Archeolog

Posted: 27-02-2007, 23:56   

Czytałam i moim zdaniem nic wzniosłego, choć pewnie dla tej książki byłaby to pochwała. Bluzgi i narkotyczne opisy do mnie nie przemawiają niestety ;-) . Nie udało mi się przebrnąc przez całość.

dagisa 
Praktykant

Posted: 28-02-2007, 12:17   

"Paw królowej" - czytałam fragmenty. MAKABRA. Totalny niewypał...

Integral
Dobrze byłoby uzasadnić.

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 03-03-2007, 15:38   

"Sklepik z Marzeniami" - Kinga...

Dosłownie istne "Gotowe na Wszystko"
Małe miasteczko - Intyrgi, spiski, miłości, rozstania
:spoiler:
Straszną żeczą jest ze tytułowy Sklepik obsługuje Demon
Kóry oczywiście na końcu i tak ginie....
:spoiler:

Książka nudna i długa...
Nie podobała mi się....

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 12-05-2007, 16:30   

Byłam dzisiaj w Empiku. Dzieci Hurina już stoją na półkach. Oczywiście nabyłam, ale zabiorę się za nie dopiero, jak skończę "Listy Tolkiena", a jeszcze trochę mi zostało :)

Kamcia 
Obieżyświat

Posted: 12-05-2007, 16:44   

Ja "Dzieci Hurina" mam od wczoraj. ;) Zdążyłam książkę dokładnie obejrzeć ze wszystkich stron i co nieco poczytać. ;) Zawiera bardzo ładne obrazki. :P Jeśli chodzi o treść, została bardzo dobrze przetłumaczona, prostym, zrozumiałym językiem. Wszystkim, którzy lubią twórczość Tolkiena (tym, którzy nie lubią też ;) ) polecam książkę. ;)

Jaunty 
Obieżyświat

Posted: 24-05-2007, 21:09   

Generalnie niechętnie zabieram się do czytania jakichkolwiek książek pedagogicznych, nie tyle ze względu na zawartość merytoryczną i sam temat ile przez ich rzeczowe i formalne podejście do czytelnika. Aż tu pewnego dnia trafiła mi się szalenie miła odmiana od tej reguły w postaci publikacji Dariusza Chętkowskiego pt. "Z budy. Czy spuścić ucznia z łańcucha?" wydana przez Wydawnictwo Literackie w 2003 roku. Do dnia, w którym ją przeczytałem nie byłem pewien czy kiedykolwiek powstanie książka podejmująca dyskusję na temat dzisiejszych problemów edukacyjnych w sposób jak najbliższy tym problemom, rozumiejący ucznia i dający nauczycielom możliwość wyciągnięcia praktycznych wniosków, przekładających się od razu na zastosowanie ich w procesie nauczania. A praca Chętkowskiego udowadnia, że się da. Ów człowiek uczy bowiem polskiego w łódzkich szkołach, głównie w liceach i miał w swoim życiu doświadczenie z zupełnie różnymi typami młodzieży, także tej teoretycznie niereformowalnej. Sposób w jaki zdecydował się opisać zagadnienie dyscypliny i stosunków nauczyciel-uczeń rzadko spotykany jest w tradycyjnych publikacjach, bowiem autor dopuścił do głosu także swoich podopiecznych, aby mogli obszernie wygłosić swoje poglądy na wszystkie zagadnienia omawiane w książce. Zamieścił je w formie listów i prac pisemnych, które dostał od swoich uczniów, objętościowo wypełniających niemal połowę całości. I co najbardziej zaskakujące (zwłaszcza dla samych nauczycieli), ich wypowiedzi pod względem dojrzałości, celności argumentów, przejawianych uczuć, pragnień i propozycji wykraczają poza kanon standardowego wyobrażenia o sposobie rozumowania uczniów, jaki cechuje nauczycieli i dorosłych. Udowadniają one, że z uczniem o problemach trzeba po prostu otwarcie rozmawiać, bo on w pełni na to zasługuje. On przecież widzi wszystkie błędy nauczyciela, często rozumiejąc dużo więcej niż się pracownikom oświaty wydaje. Chętkowski bez ogródek mówi o mitach, stereotypach i problemach, o jakich nauczyciele dyskutują tylko cichcem w prywatnych rozmowach. Porusza tematy trudne, niemal kontrowersyjne w sposób maksymalnie szczery, otwarcie mówiąc o swoich porażkach na polu edukacyjnym. Potrafi zrobić coś, na co wielu nauczycieli rzadko się zdobywa, czyli przyznać się do błędu. Pozwala też uczniom wytykać błędy swoich kolegów po fachu. Książka ta została napisana zarówno dla nauczycieli jak i dla ich podopiecznych, więc gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę zwłaszcza osoby będące aktualnie w gimnazjum i liceum. Jeżeli macie problemy ze swoimi belframi, być może "Z budy..." pomoże Wam wspólnie je rozwiązać.

Avi_Versicolor 
Podróżnik

Posted: 06-07-2007, 13:26   Biały Kieł, Zew krwii, Łowcy

Może teraz niewiele osób czyta, ale powyższe pozycje naprawdę są godne polecenia.
Biały Kieł to książka o wilku,Zew krwii - o psie (mieszańcu bernardyna i owczarka szkockiego), a Łowcy to trylogia, w skład której wchodzą Łowcy wilków,Łowcy złota,Łowcy przygód.

Moim zdaniem najlepsze są te dwie pierwsze. Są w nich liczne momenty,które wzruszają,sytuacje pełne napięcia...itp. Można poznać liczne zachowania dzikich zwierząt,itd.

Czytał ktoś???
Jakie są Wasze opinie na temat tych książek? ;)

www.versicolor.blog.onet.pl

fanshit 
Podróżnik

Posted: 10-07-2007, 13:55   

Ja ostatnio zainteresowałam się Światem Dysku stworzonym przez Pratchett'a - jak dla mnie gość ma genialne i zarazem niesamowicie oryginalne poczucie humoru, które sprawia, że 300 stronicowe książki czyta się nazbyt szybko.
Que venir por mi !

Barbie 
Obieżyświat

Posted: 10-07-2007, 14:12   

Warto też zauważyć, że chyba także szybko się je pisze, bo Pratchett to dosłownie fabryka, w takich ilościach powstają tytuły :D Czytałam tylko cztery książki z serii, "Mort" wymiata.

Mona 
Praktykant

Posted: 01-08-2007, 20:45   

terry ma niesamowite teksty! podobają mi się też rozmowy magów xD
tekst, którego się na pamięć nauczyłam, bo jest boski- "jak człowiek usiłujący zaprogramować magnetowid na podstawie instrukcji tłumaczonej z japońskiego na holenderski przez koreańskiego zbieracza ryżu" xD <- z "Kosiarza"

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 01-08-2007, 22:11   "My Dzieci z Dworca Zoo"

Historia 15-letniej narkomanki z Berlina Zachodniego...
Napisana na podstawie relacji Christiane F. (głównej bohaterki) oraz dostarczonych materiałów i wywiadów np.: z matką dziewczyny, z policją etc.

Czytałem Książkę....
Brak słów - nie mogę opisać co czuję po ukończeniu, po prostu istna masala uczuć :(
Ale raczej tych smutnych...

Filmu niestety nie widziałem, jednak mówią ludzie że koszmarna i o wiele bardziej polecają relację spisaną....

A co się dzieje w waszych głowach po 2 lub 1 z tych dzieł ?

Scion 
Podróżnik

Posted: 01-08-2007, 22:58   

Avi_Versicolor wrote:
Może teraz niewiele osób czyta, ale powyższe pozycje naprawdę są godne polecenia.
Biały Kieł to książka o wilku

Ja czytałem Białego Kła. Czytałem wersję anglojęzyczną. Nawet fajna książka, ale brakuje mi w niej akcji. Ja czytuję zazwyczaj książki fantastyczne, kryminały, horrory. Coś musi się na okrągło dziać. Ostatnio zacząłem Serię Niefortunnych Zdarzeń. Fantastyczna opowieść o trzech sierotach. Chyba każdy słyszał. polecam. Niestety muszę czekać aż ktoś zwróci do biblioteki kolejny tom więc jutro zamierzam wypożyczyć Kolekcjonera Śmierci, Justin'a Richards'a. to nowość. Podobno jest extra.

:pozdro: :wotr: :narka:

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 08:08   

Hrithik_Roshan wrote:
Historia 15-letniej narkomanki z Berlina Zachodniego...

"Dzieci z Dworca Zoo" czytałam już baaaardzo dawno. To w sumie bardzo "stara" książka.
Wtedy rzeczywiście szokowała nas - czytających.
Od tamtego czasu można było zobaczyć, usłyszeć, czy przeczytać wiele bardziej może nawet szokujących i smutnych historii, a ilu się nigdy nie usłyszy?...
Co oczywiście nie nastraja do wesołych wniosków.

Szymon_Trent 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 08:25   

Polecam książke hrabia Monte Christo. Wczoraj wyporzyczylem no i uż mnie nieźle wciągnęła.

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 08:26   

Szymon_Trent wrote:
Polecam książke hrabia Monte Christo. Wczoraj wypożyczylem no i uż mnie nieźle wciągnęła.

Szymuś, a jest jeszcze ktoś, kto tego nie czytał? ;) :D

Szymon_Trent 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 08:54   

Ajaj litrowka. Każdemu może się zdażyć. oprocztego poecam książki z serii ,,indiana Jones.." ale najlepiej MacGregora lubMcCoya bo Martin Cadin nie pisal tak ciekawie.

Zee 
Student

Posted: 02-08-2007, 14:17   

Hm. W sumie książkami interesuje się dopiero od paru lat, aż wstyd przyznać, że kiedyś nie lubiłam czytać za bardzo (tylko komiksy :-P ). Ostatnio czytuję Kinga, wrażenie zrobił na mnie "Cmętarz zwieżąt" (ew."Smętarz dla zwierzaków"). Zawsze myślałam, że tylko film może wystraszyć, ale po przeczytaniu tej książki przez kolejne parę dni bałam się wieczorami jak było ciemno :-P Poza tym lubię czytać Tolkiena, choć póki co mało przeczytałam (narazie) i Harrego Pottera. Teraz zaczynam "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa. A moją ulubioną książką jest..."Potop" Sienkiewicza. :) Cudo xD

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 15:18   

Skończyłem niedawno...
Tomb Raider CoL - Dave Sterna
I musze powiedzieć że po mimo małych zmian wprowadzonych przez autora??
jest idealnym odpowiednikiem filmu z tym wyjątkem że aż roi się od błędów:
- ortograficznych
- stylistycznych

Poprzekręcane nazwy, wycięte z kontekstu zdania, ortografia szwankująca !!
Tragedia ja nie wiem gdzie tłumacz/tłumaczka miał/a oczy kiedy tłumaczył/a TR..
Dno totalne jeśli chodzi o polską wersję bo nie wiem jak jest z angielską..

Chętnie bym się zabrał za TR 1 wiecie gdzie jeszcze można to dostać ??

Cez 
World of Tomb Raider

Posted: 02-08-2007, 15:22   

Na allegro to dostaniesz. Ten sam autor napisał obie czesci. Pierwsza była poprawnie napisana, wiec ta druga ksiazka jest po prostu zniszczona przez polską tłumaczkę. Powinna stracic licencję na... tłumaczenie ;)

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 15:27   

Powinna i to zaraz, za takie coś :
"Kroft"
"Teri"
"Lara podbiegła do barierki, ona złapała się za barierkę i opuściła się w dół"
albo za zmianę imion dzieciaków Gus'a - Jacek i Mikołaj.....
:pozdro:

Scion 
Podróżnik

Posted: 02-08-2007, 15:30   

Zee wrote:
Ostatnio czytuję Kinga, wrażenie zrobił na mnie "Cmętarz zwieżąt" (ew."Smętarz dla zwierzaków").

O matko, nienawidzę tej książki. Przeczytałem początek i skończyłem bo 10 stron czytałem 10 dni. Okropna jest, w życiu gorszej nie czytałem.

Zee wrote:
Poza tym lubię czytać Tolkiena, choć póki co mało przeczytałam (narazie) i Harrego Pottera.

W moim przypadku jest tak samo z Tolkienem. Uwielbiam go ale przeczytałem tylko początek Władcy pierścieni i kiedyś zacząłem Hobbita ale jakoś nie mogłem nigdy skończyć.

:pozdro: :wotr: :narka:

Grindy 
Obieżyświat

Posted: 02-08-2007, 15:31   

Scion wrote:
Uwielbiam go ale przeczytałem tylko początek Władcy pierścieni i kiedyś zacząłem Hobbita ale jakoś nie mogłem nigdy skończyć.

??? Jakiś dziwny sposób "uwielbienia" imo...

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo