FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku

Previous topic «» Next topic
Książki, książeczki
Author Message
Integral 
Archeolog

Posted: 15-09-2007, 20:01   

Barbie wrote:
Twoje słowa z 16 stycznia 2007: "Swoje fantasy też próbowałam zacząć od Sapkowskiego a skończyło się alergią na ten gatunek." Co się stało, że tak radykalnie zmieniłaś opinię? :p

Dorwałam jakiś kawałek jego literatury, który mi się spodobał. Wcześniej próbowałam przebrnąć przez jakąś jego książkową prozę, ale nagromadzenie dziwnych ras i walk o długich mieczach jakoś mnie zniechęciło. W międzyczasie jednak poznałam kilka osób, które się w fantasy miłują i siłą rzeczy dowiedziałam się tego czy owego ;-) . Tak więc następne (ostatnie) spotkanie z Sapkowskim nie było takie zupełnie "na sucho" i choć nadal w kwestii fantastyki jestem bardziej zielona niż jakakolwiek inna, to przynajmniej jestem w stanie ewentualne luki uzupełniać sobie, wnioskując z tekstu.

Poza tym podobno lepiej zaczynać od opowiadań niż od samej Sagi. Toć i już na dłuższą prozę się nie porywam ;-) . A same opowiadanie ujęły mnie tym, że przede wszystkim mają jakiś koncept, który dałoby się umieścić gdziekolwiek. Akurat świat fantasy pozwala nieco lepiej (obiektywniej?) rzecz naświetlić - np. w "Okruchach lodu" różnicę miedzy Geraltem, wiedźminem - zmutowanym człekiem, nauczonym jakiejś tam podstawy magii i wypranym z wszelkich emocji; a Istreddem, zaawansowanym magiem, który całe swoje życie poświęcił edukacji i rozwijaniu swych zdolności. Jeden drugim gardzi, ze względów oczywistych, a wynikają z tego różne sytuacje (akurat w tym opowiadaniu szło o uczucia), które przecież można by przedstawić także poza kanonem fantasy. Uniwersalność - chyba tego słowa szukam ;-) . Jeśli wierzyć zapewnieniom, że reszta opowiadań trzyma podobny poziom, z chęcią sie z nimi zapoznam.

Zapoznawania sie z żadną inną prozą Sapka na razie nie planuję...

Barbie 
Obieżyświat

Posted: 15-09-2007, 20:15   

Ja już rzadko czytam książki fabularne, zwłaszcza fantastyczne, ale spróbuję się zapoznać z czymś, co nie jest Narrenturmem, jak tylko znajdę czas :wink:

Szymon_Trent 
Obieżyświat

Posted: 06-11-2007, 15:25   

A czytaliście kiedyś książki z serii ,,Strraszna Historia" :D . Polecam wszystkim. W książkach owych sopisywane się praktyki wielu starożytnych i średniowiecznych kultur itp. często okrtne, ale potraktowane w humorystyczny sposob. :D .

fanshit 
Podróżnik

Posted: 15-12-2007, 20:53   

"Nowe Przygody Mikołajka 2" IMO wymiatają wszystko i wszystkich. Pierwszą część kiedyś dostałam, a drugą dorwałam niedawno w bibliotece. Może się wydawać, że jest tylko dla podstawówkowych dzieci, ale "nic nie jest tym, na co wygląda"... :diabel:
Kto nie przeczyta, ten pajac. ;]
Que venir por mi !

joker 
Obieżyświat

Posted: 17-12-2007, 14:44   

Własnie czytam 5 tom Opowieści z Narnii. Fajnie jest wrócić do postaci z pierwszych dwóch tomów czyli do Łucji Zuzanny Edmunda i Piotra. Rożnica jest tylko taka że 5 tom nie opowiada o samych postaciach powyżej wymienionych. Całość dzieje się w Narnii i Tashbanie ale za czasów królowania 4 bohaterów. 3 i 4 tom były kiepskie.

Czytam również namiętnie Niedokończone opowieści. Kocham zatapiać się w świat tolkienowskiego Śródziemia :D

fanshit 
Podróżnik

Posted: 17-12-2007, 17:14   

Przeczytałam całą sagę Opowieści Z Narnii za jednym zamachem. W sumie nie potrafiłabym teraz stwierdzić, które części były lepsze, a które gorsze, bo wszystkie zlały mi się w jedną, długą opowieść. Całkiem ciekawą opowieść.
Que venir por mi !

Kika 
Praktykant

Posted: 18-12-2007, 15:20   Terry Pratchett - zdiagnozowany Alzheimer

Quote:
Folks,

I would have liked to keep this one quiet for a little while, but because of upcoming conventions and of course the need to keep my publishers informed, it seems to me unfair to withhold the news. I have been diagnosed with a very rare form of early onset Alzheimer's, which lay behind this year's phantom "stroke".

We are taking it fairly philosophically down here and possibly with a mild optimism. For now work is continuing on the completion of Nation and the basic notes are already being laid down for Unseen Academicals. All other things being equal, I expect to meet most current and, as far as possible, future commitments but will discuss things with the various organisers. Frankly, I would prefer it if people kept things cheerful, because I think there's time for at least a few more books yet :o)

PS I would just like to draw attention to everyone reading the above that this should be interpreted as 'I am not dead'. I will, of course, be dead at some future point, as will everybody else. For me, this maybe further off than you think - it's too soon to tell. I know it's a very human thing to say "Is there anything I can do", but in this case I would only entertain offers from very high-end experts in brain chemistry.

Link

...
Touch us and you'll pay!

Szymon_Trent 
Obieżyświat

Posted: 19-12-2007, 07:39   Mario Puzo

Co mylicie o książkach tego autora. Dziś mam zamiar się wreszcie zabrać za jego najslynniejszą książke ,,Ojciec Chrzestny" . Autor pisze (właściwie pisał) w bardzo treściwy sposob kladąc nacisk na wiele postaci (przez co na początku można nie wiedzieć o co chodzi. ) Aktualnie niedawno przeczytałem Omerte i uznalem że to aprawde dora książka. Jakby ktoś nie wiedzial Mario Puzo pisał książki głównie o mafii (najczęściej Sycylijskiej) no po za Mroczną Areną w której pisał o tamtym wojskowym.

slawciun 
Podróżnik

Posted: 19-12-2007, 21:52   

ja zaczalem nie dawno czytac "Saga o Ludziach Lodu'
szczerze mowiac minimalnie troche przypomina jakas telenowele na podobe M jak milosc :P
ale jak na 4 czesci ktore przeczytales 3 byly napawde fajne. Magia dodana w tych opowiesch jest taka hm :) taka jak w stracyh filmach.. nie potrafie etgo wyrazic hehe...
ale naprawde jak na jesienne wieczory to bardzo fajna ta saga =] Czyta sie naprawde szybko... czasem faktycznie powiewa nudą, ale jak sie rozkreci jakas akcja to juz sie czyta caly jej przebbieg :)

:pozdro: :wotr:

Asyenna 
Odkrywca

Posted: 20-12-2007, 11:02   

slawciun, ja nawet parę razy przeczytałam Sagę -naprawdę fajne czytadło. Lubię powieści historyczne i fantastykę więc Ludzie Lodu świetnie się tu wkomponowali. ;)
Kika, ja uwielbiam Świat Dysku PTerry'ego i dlatego mam nadzieję że Pratchett wiele jeszcze książek napisze i że chorobie tak prędko się nie da. Trzymam kciuki!!

Ostatnio kupiłam sobie tetralogię Ziemiomorze U. K. Le Guin i w najbliższym czasie zamierzam sie za nią zabrać. Oczywiście na ile czas pozwoli. Wcześniej udało mi się przeczytać tylko dwa tomy (bo tylko tyle było w bibliotece) wiec teraz z chęcią przeczytam całość.

Jaunty 
Obieżyświat

Posted: 28-12-2007, 13:36   

Po baaaardzo długiej przerwie powróciłem wreszcie do serii Discworld, więc tym bardziej zaniepokoiła mnie informacja o chorobie Pratchetta, ale facet na pewno nie da się tak łatwo - wierzę w niego. Inteligentni, sarkastyczni ludzie z poczuciem humoru mają większe szanse na przeżycie niż inni ;) .

bobonton2 
Podróżnik

Posted: 28-12-2007, 14:02   

OOO pratchett!! Uwielbiam jego książki, choć są trochę dziwne... Jak prezentowałem jego książkę na forum klasy (takie mieliśmy zadanie - musieliśmy zachęcić innych, by przeczytali książkę, którą prezentujemy i opowiedzieć trochę o fabule) to wszyscy patrzyli na mnie jak na dziwaka. Widocznie jego książki są tylko dla inteligentnych :D

LaryFanka 
Student

Posted: 30-12-2007, 21:54   

Pewnie nie jestem inteligentna, ale nie trawie "Praczeta" (nie bijcie, probowalam, ale poprostu "stawal mi w gadle":p) Ogolnie nie lubie fantasy (oczywiscie wyjatkiem jest "Wiedzmin") Wole bardziej "realistyczne" ksiazki, np.:
- Kalor Bunsch (w pyte swietnych ksiazek o krolach Piastach z fabuła! I to nie byle jaka;)
- ksiazki "podroznicze" Oczywiscie z Cejrowskim i Pawlikowska na czele
- Wilbur Smith (nie wiem, czy ktos kojazy<;)
- ksiazki o Japonii *_* Bruczkowski "Bezsennosc w Tokio" i "Wyznania Gejszy"

fanshit 
Podróżnik

Posted: 31-12-2007, 14:23   

bobonton2 wrote:
choć są trochę dziwne...

Dziwne? W którym momencie? Co prawda ma on specyficzne poczucie humoru, ale... OMG... Jak on potrafi bawić się słowami, a te jego zabójcze porównania i drwiny... Po prostu wisienka na torcie. Boski jest.

LaryFanka, taak, książki podróżnicze to jest to ! Mam prawie wszystkie książki Pawlikowskiej, teraz będę polować na Cejrowskiego - jest niesamowity. :D
Que venir por mi !

al-Kahinat 
Podróżnik

Posted: 31-12-2007, 18:12   

LaryFanka wrote:
Wilbur Smith

Monsun, trylogia egipska, Ptak Słońca...czytałam często swojego czasu. Przyznaję bez bicia że do jego prozy przekonał mnie dopiero film "Siódmy papirus". Być może pan Smith nie jest pisarskim wirtuozem (przynajmniej w moim mniemaniu), ale wyobraźnię ma tęgą, aż miło zanurzyć się w tych pomysłach.

Szymon_Trent 
Obieżyświat

Posted: 01-01-2008, 10:13   

Naprawde nikt z tego forum nie zna książek Mario Puzo. Nikt nigdy nie czytał Ojca Chrestnego... ? Oj zawiodlem sie na was...

ja-marta 
Obieżyświat

Posted: 02-01-2008, 19:00   

Ja aktualnie czytam "Oko Golema", książka jest z Trylogii Bartimeusa i imho jest całkiem fajna. Podoba mi się ukazanie perspektywy z punktu widzenia różnych osób i nie tylko tych dobrych. Oko jest drugą częścią, pierwszą jest "Amulet z Samarkandy". Opowiada głównie o przygodach dżina Bartimeusa (te jego teksty mnie czasem rozwalają :P ) oraz Nathaniela, młodego utalentowanego czarodzieja. Dla miłośników fantasy będzie oky :)

http://leditor.prv.pl/

joker 
Obieżyświat

Posted: 16-01-2008, 17:56   

Udało mi się dorwać Jurassic Parki wszystkie 3 części za jedyne 37 zlotych na allegro :D Już rozpocząłem czytanie :>

Wprawdzie 3 częśc jest napisana na podstawie scenariusza i nie wyszła spod ręki Crichtona ale jak seria to seria przeczytam nawet badziew :mrgreen2: Ale wiem od Ceza że 1 i 2 są świetne i lepsze od filmu, który na ich podstawie został nakrecony.

al-Kahinat 
Podróżnik

Posted: 16-01-2008, 19:47   

A ja wreszcie zabrałam się za Jeźdźców Smoków z Pern (kiedyś czytałam pokątem, dopiero ostatnio kupiłam sobie całą serię). Osz gad, zapomniałam już, jakie to fatalne tłumaczenie. W engliszu książka była bardzo strawna, tłumacz wersji, którą czytam chyba pisał to tłumaczenie w toalecie po zjedzeniu sporej porcji bograczu.

Ale sama seria jest świetna, miłośnicy fantasy - pozycja obowiązkowa. Zwłaszcza dla smokologów; tu smoki są przedstawione o niebo lepiej niż nieszczęsna Saphira.

joker 
Obieżyświat

Posted: 24-01-2008, 19:01   

Coraz bardziej zaskakuje mnie ten Park Jurajski i nie chodzi tu o fakt odbiegania od fabuły filmu. Autor niesamowicie sprytnie połączył fikcję z rzeczywistością. Tekst jest niesamowicie bogaty w informacje ze świata paleontologii (co najbardziej mnie zaskoczyło) Oprócz świetnej rozrywki można się wiele nauczyć. Bardzo często wplatane są bowiem informacje o gatunku dinozaura, jego odżywianiu, kiedy, gdzie i przez kogo został odkryty szkielet, jak wyglądała ziemia przed milionami lat i wiele wiele innych smaczków.

Hrithik_Roshan 
Obieżyświat

Posted: 06-03-2008, 15:36   

Czytałem ostatnio "Opętani przez duchy w XXI wieku".
Tytuł ciekawy, początek ujdzie, ale później to jest po prostu żenada.
Autorka wyjaśnia homoseksualizm, biseksualizm, nerwicę, depresje etc.
Na wszystko ma jedną odpowiedź DUCHY !
Idiotyczne wyobrazenia swiata poza ziemskiego i prostota w myśleniu (nie wspominając o wyjasnieniach) powoduje , że ksiązka jest śmiechu warta.

"Dzieło" wyszło z pod rąk pani Wandzi Prątnickiej - pseudo egzorcystki odpędzającej duchy telefonicznie :p

Make Me Hot 
Nowicjusz

Posted: 30-04-2008, 20:02   

Ja tam kocham Shakespeara. Przeczytałam z milion jego sonetów i prawie wszystkie dramaty i muszę jednogłośnie stwierdzić, że nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o sonety i dramaty. Geniusz w każdym calu. "Hamlet" i "Sen nocy letniej" to moje faworytki. ^^

Poza tym, bardzo też lubię B.Schulza, Norwida i Goethego.
Ostatni czytałam "Pachnidło" i powiem szczerze, że również miło mnie zaskoczyło. Super, gorąco wam polecam. :)

http://pl.youtube.com/watch?v=HFVM5pVTwkM

I'll teach you how to fuck !
May I ?

larcia 
Obieżyświat

Posted: 10-05-2008, 16:32   

mam problem... :(
Na poniedziałek potrzebuję jakąś książkę na prezentację na j.polski.
Jakiś utwór,który wg. mnie jest godny ocalenia od zapomnienia... Tylko problem...jaki?!
Błagam pomóżcie mi !! Nie może być lektura!!

Ważne aby było opracowanie!! błagam pomóżcie!!!!!!!!

JohnyzLampy 
Podróżnik

Posted: 10-05-2008, 18:09   

Słownik ortograficzny, czytając różne wypowiedzi na necie dochodzę do wniosku, że większość zapomniała o istnieniu czegos takiego. Warto byłoby go ocalić przed zapomnieniem :D

Phoebe Poison 
Podróżnik

Posted: 10-05-2008, 21:31   

Ważne pytanie: Przeczytałaś coś kiedyś? o.O Proszę, przywróć mi wiarę w ludzi i powiedz że tak, nawet jeśli ma to być "Pamiętnik księżniczki"... -_-
A pozycja Johny'ego też jest niezła, powinnaś spróbować... No i doskonałe uzasadnienie.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo