FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Fabuła Tomb Raidera
Author Message
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 10-03-2013, 00:12   

Po przejsciu gry warto poczytac:

[spoiler:4cf146b94d] http://pl.wikipedia.org/wiki/Himiko
http://pl.wikipedia.org/wiki/Yamatai
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oni
http://en.wikipedia.org/wiki/Devil%27s_Sea

Swoją drogą, jesli ktos gra tylko z polskim dubbingiem i nie zajarzy, że Oni to nazwa własna z mitologii Japonii, to moze pomyslec, ze to polska nazwa "tych innych", niemal jak Inni w LOST :D

[/spoiler:4cf146b94d]
_________________
 
 
Maati 
Obieżyświat


Joined: 13 Jan 2007
Posts: 1016
Location: Kraków
Posted: 10-03-2013, 00:43   

Cez, W pierwszej chwili byłem właśnie dość zaskoczony że CD do tego stopnia postanowili nawiązać do LOST, potem zostałem uświadomiony. :P

Jakie ciekawe easter eggi znaleźliście w grze? Szukałem piłki z Cast Away ale nie znalazłem. :P
 
 
TTTr96 
Nowicjusz



Joined: 05 Mar 2013
Posts: 11
Posted: 10-03-2013, 01:30   

Nie miałem zbyt wielkiej styczności z wcześniejszymi częściami(kiedyś zaliczyłem Legendę i Anniversary, ale ciężko mi cokolwiek sobie z nich przypomnieć ;) ), ale najnowszy Tomb Raider ma w sobie 'coś'. Jako osoba, która lubuje się w grach RPG(chociaż ze świeczką szukać kiedy ostatnio grałem w dobrego RPG-a :/ ), to najnowsze przygody Lary Croft mnie na pewno nie powaliły, tak pod koniec gry odczułem pewne znużenie fabułą, bo stała się bardzo przewidywalna. O tyle o ile jakieś 80% części fabularnej mnie nie nudziła, o tyle końcówka zrobiła się przebijaniem przez zastępy wrogów, co chyba nie jest dobre. Fajnym akcentem w końcówce na pewno była sytuacja z:
[spoiler:050af2f033]dwoma pistoletami[/spoiler:050af2f033], przyznam, że się wtedy uśmiechnąłem, bo wiedziałem, ze easter egg związany z poprzednimi częściami. Inna sprawa, która mnie nurtuje, to momentalna naiwność Lary. Rozumiem, że chce ona za wszelką cenę ocalić swoje życie, ale akcja na początku jak bohaterka spotyka
[spoiler:050af2f033]Sam i Matthiasa(czy jak on tam się nazywa)[/spoiler:050af2f033] mnie dość rozczarowała. Byłem pewny, że tam się 'coś' wydarzy i jak każdy kto ten fragment ma za sobą wie, moje domysły okazały się słuszne.
W całej grze dziwi mnie też brak apteczek... Czemu? Zaleczenie niektórych ran nie da się wytłumaczyć upływem czasu, do tego przebywanie Lary w wodzie, często brudnej... Nie oczekuję, że rany będą ropiały czy inne takie, ale odrobina realizmu w tym przypadku by się przydała, a tak przez całą grę jest jedna sytuacja w której Lara coś robi z raną. Wiem, że to ostatnie niewiele ma wspólnego z samą fabułą, ale na pewno z odczuciem fabuły już tak. Gra, która była reklamowana przetrwaniem, tak naprawdę jest przetrwaniem przez hordy wrogów, co stwierdzam z przykrością.
Jeśli mam ująć fabułę ogółem, to jest ona na plus. Pokazuje perypetie kilku postaci, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie, ukazuje trochę to, że każdy ma inny pogląd na daną sytuację[spoiler:050af2f033]wystarczy spojrzeć na to, że każdy żywy członek załogi zaufał Whitmanowi, a Lara nie, czy sytuacja, gdzie Reyes chciała jak najszybciej odpłynąć z wyspy, a Lara twierdziła, że to niemożliwe.[/spoiler:050af2f033] Więc fabuła na plus, mimo tego, że ma swoje wzloty i upadki, a sama gra cieszy, oby kolejna część była równie zacna jak ta, bo zakończenie sugeruje, że to jeszcze nie koniec przygód 'odmłodzonej Pani Archeolog'.
_________________
 
 
Podróżnik 
Praktykant



Joined: 18 Nov 2008
Posts: 104
Posted: 10-03-2013, 11:06   

A ja chciałem zwrócić uwagę na ostatnią scenę.
[spoiler:173fb7bf39]Lara spogląda na taki dziennik i mówi, że ona nie wraca do domu. Może to dziennik jej ojca i uda się jego śladami? W końcu mówi, że tyle, rzeczy w które mu nie wierzyła okazały się prawdą.[/spoiler:173fb7bf39]
 
 
eemuu 
Praktykant



Joined: 22 Nov 2006
Posts: 197
Location: Łaziska Górne
Posted: 10-03-2013, 11:11   

Odnośnie ostatniej sceny.

[spoiler:4013634622]Gdy Lara mówi, że nie wraca do domu miałem ogromne ciary :) Przygoda dopiero się zaczyna :) [/spoiler:4013634622]
 
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 10-03-2013, 11:33   

[spoiler:0efb0d0337]Tak, to najprawdopodobniej dziennik jej ojca. Pewnie już od niego słyszała historię o nadprzyrodzonych mocach Himiko, ale nie wierzyła mu. Podobnie jak męczyły ją opowieści Sam na ten sam temat.[/spoiler:0efb0d0337]
_________________
 
 
HarryCruise 
Gazela



Joined: 09 Jun 2007
Posts: 579
Location: Sawanna
Posted: 10-03-2013, 22:08   

Mi osobiście podobały się takie drobnostki niebezpośrednio nawiązujące do poprzednich części, np.
[spoiler:45d2e8a32d]Rozmowa z Whitmanem, który po odkryciu grobowca za bramą mówi: "To tak jak odnalezienie Atlantydy", co Lara kwituje "Nie mówimy o mitach, tylko o czymś prawdziwym" (mniej więcej tak to brzmiało :P )

Reboot rebootem, ale Lara jeszcze nie wie, że sama ją znajdzie :D [/spoiler:45d2e8a32d]
_________________

 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 11-03-2013, 17:11   

Ciągle nie daje mi spokoju jedna kwestia i nie wiem czy to niedopatrzenie ze strony CD, zwykły fabularny babol, czy jedynie kwestia do interpretacji.

[spoiler:040eb30396]Wiadomo, że Mathias niejako założył Solarii, żeby łatwiej zjednać sobie rozbitków - pod pretekstem służby Himiko - co ostatecznie miało doprowadzić do znalezienia nowego wcielenia i otwarcia drogi ucieczki z Wyspy. No i właśnie - po co był ten cały cyrk z tym kultem, z paleniem kobiet (w trakcie gry Solarii wspominają, że Mathias już spalił kilka dziewczyn), skoro na końcu okazało się, że wystarczy po prostu zniszczyć ciało pierwszej Himiko?

Mathias o tym nie wiedział? Wydaje mi się to trochę nieprawdopodobne, ale w sumie możliwe.

Jeśli jednak wiedział, to po co ta maskarada? Nie mógł się po prostu zakraść do sanktuarium i zniszczyć ciała? To akurat tłumaczę sam sobie mocami Himiko. Przyzywała burzę na życzenie, uratowała Sam (która okazała się być następczynią) gasząc ogień z jej stosu, zlikwidowała nawet członków własnej Burzowej Gwardii, gdy zaatakowali Mathiasa i Sam na moście. Możliwe więc, że dotarcie do sanktuarium bez następczyni w ogóle nie byłoby możliwe - jeśli ktoś nie zostałby zmasakrowany przez Oni, to pewnie Himiko rozpętałaby tam istny cyklon.

Mimo wszystko, późniejsza zabawa w przekazywanie duszy ma mało sensu, jeśli Mathiasowi zależało jedynie na ucieczce. Chyba że faktycznie zmieniły mu się priorytety i przyzwanie Himiko stało się celem samym w sobie.[/spoiler:040eb30396]

Co Wy na to? Przechodzę dopiero drugi raz, więc jeszcze zwrócę uwagę na te kwestię, możliwe że przeoczyłem co w dziennikach Mathiasa.
_________________
 
 
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 11-03-2013, 17:18   

K@t wrote:
Ciągle nie daje mi spokoju jedna kwestia i nie wiem czy to niedopatrzenie ze strony CD, zwykły fabularny babol, czy jedynie kwestia do interpretacji.


[spoiler:ad86ce82ec]Ja to zrozumialem tak, ze Mathiasowi ani nikomu innemu nie udalo sie dotrzec w nowozytnych czasach do tej swiatyni z ołtarzem rytualnym. Wiec nie wiedzial, ze wystarczy ją dźgnąć :D [/spoiler:ad86ce82ec]
_________________
 
 
Piterek 
Praktykant


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 126
Posted: 11-03-2013, 17:20   

[spoiler:014a7c23e7]Wydaje mi się, że Mathias nie wiedział, że wystarczy spalić jej ciało. Lara się o tym dowiedziała ze zwoju w mieczu generała (?) Himiko, który popełnij seppuku.
Też już nie wiem, czy on chciał uciec z tej wyspy, czy ożywić Himiko i tym samym ożywić jej kult na dobre. Jeśliby chciał uciec, to może liczył na jej łaskę za ofiarowanie jej nowego naczynia?
Zastanawia mnie jedna kwestia - ta kapłanka (której dzienniki czytamy), co miała zostać następczynią Himiko zdecydowała się popełnić samobójstwo. Jak ona to zrobiła? Gdyby zrobiła przed rytuałem, Himiko wybrałaby inną na następne naczynie. Po rytuale przestałaby istnieć jako osobowość i do samobójstwa by nie doszło. Zostaje więc chyba tylko opcja podczas rytuału, nie?[/spoiler:014a7c23e7]
 
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 11-03-2013, 17:27   

[spoiler:e853350ab2]Masz rację z tą wiadomością z miecza. Zapomniałem o tym całkiem i w takim wypadku niewiedza Mathiasa faktycznie ma wytłumaczenie.

Co do kapłanki - ona przemyciła sztylet na samą ceremonię i zabiła się w jej trakcie. Wtedy było już za późno i wszystko się pokiełbasiło - oszalała dusza Himiko, pozbawiona jakiegokolwiek ciała, najprawdopodobniej odcięła całą wyspę od świata, a skompromitowany generał popełnił seppuku[/spoiler:e853350ab2]
_________________
  
 
 
Adamaru 
Podróżnik



Joined: 12 Aug 2008
Posts: 641
Posted: 11-03-2013, 17:27   

[spoiler:3b2e798a15]Nie było gdzieś kwestii, która mówiła, że Mathias w szaleństwie dobrnął tak daleko, że już nie widzi co jest ok, a co nie? To by wyjaśniało, dlaczego nie dopuszczał do siebie innej możliwości prócz znalezienia "tej wybranej". Da się słyszeć nawet resztę Solarii mówiących, że nie rozumieją zbytnio Mathiasa, ale będą mu oddani, bo wiedzą, że ich "uwolni".[/spoiler:3b2e798a15]
_________________
Yf a dą suwajf, nan of as łyl.
 
 
Piterek 
Praktykant


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 126
Posted: 11-03-2013, 17:33   

[spoiler:180e425837]Hmmm... A ten szkielet, co go Lara znajduje w sarkofagu, to ta kapłanka? A wcześniejsza postać Himiko (przedostatnia) zamieniła się w tą figurę na szczycie klasztoru (trochę dziwne to się wydaje)? W ogóle co się stało z pozostałymi naczyniami Himiko? Po przejściu do nowego stare znikało/stawało się martwe i było grzebane?[/spoiler:180e425837]
EDIT: Adamaru,
[spoiler:180e425837]tak czy siak, spalenie zwłok Himiko, żeby uwolnić się z wyspy, też byłoby nazwane szaleństwem :P W sumie nawet, gdyby Mathias wiedział o takiej możliwości, mógł się bać reakcji Solari, których wyhodował na wierze w Himiko.[/spoiler:180e425837]
  
 
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 11-03-2013, 17:35   

http://www.tombraiderforu...p=144109#144109

Od posta Ceza w dół dyskutowaliśmy o kwestii tych ciał :)
_________________
 
 
Piterek 
Praktykant


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 126
Posted: 11-03-2013, 17:44   

[spoiler:1f98230635]OK, przenoszenie się duszy do pierwotnego ciała wydaje się naciągane, ale niech będzie. Co w takim razie znaczyłoby to, że jej dusza znajduje się w zgniłym ciele i nie morze się uwolnić (więc trzeba spalić ciało). Jeżeli ostatnią (gnijącą) kapłanką byłby ten trup, to musielibyśmy zasuwać do sarkofagu i go spalić = uwolnić duszę Himiko. Chyba że Lara postanowiła spalić samą Himiko = zniszczyć jej duszę :D [/spoiler:1f98230635]
 
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 11-03-2013, 19:32   

Ok, już rozwiały się moje wątpliwości co do motywacji Mathiasa:

[spoiler:f838b2da46]W jednym z dzienników wspomina, że teraz chce przywrócić do życia Himiko nie tylko by wydostać się z wyspy, ale by oczyścić z plugastwa cały świat. Czyli całkiem na łeb mu padło :p [/spoiler:f838b2da46]
_________________
 
 
Małolat 
Podróżnik



Joined: 29 Dec 2007
Posts: 200
Location: 100Lica
Posted: 12-03-2013, 01:16   

Podróżnik wrote:
A ja chciałem zwrócić uwagę na ostatnią scenę.

[spoiler:fe571f57f9] Nie wydaje mi się żeby to był dziennik jej ojca...
Nie wiem czy ktoś już rozwiał wątpliwości i to pominąłem, ale ten dziennik Lara zwinęła ze stołu przy ścianie obwieszonej notatkami Matthiasa w płonącym pałacu. (Swoją drogą skąd on słyszał o tej innej wyspie?!) Póki co przeszedłem grę tylko raz, upewnię się przy kolejnym podejściu albo na jutubie heh. [/spoiler:fe571f57f9]
 
 
K@t 
Spectre



Joined: 19 Apr 2004
Posts: 5455
Location: Poproś Tatę
Posted: 12-03-2013, 08:30   

[spoiler:ea1bc7496a]Dziennik może zwinięty Mathiasowi, ale materiały z niego (mapki, wycinki) to raczej własność wojska czy ekspedycji badawczych[/spoiler:ea1bc7496a]
_________________
 
 
Piterek 
Praktykant


Joined: 23 Mar 2008
Posts: 126
Posted: 12-03-2013, 08:31   

[spoiler:15d2c6f58d]W płonącym pałacu znalazła tylko mapę z zaznaczonym na niej klasztorem. Jakiś dziennik znalazła w bunkrze Japończyków (?). To dzięki niemu dowiedziała się o grobowcu generała.[/spoiler:15d2c6f58d]
 
 
 
tyszka0312 
Student



Joined: 15 Aug 2007
Posts: 54
Posted: 26-03-2013, 17:11   

Ktoś może myślał albo szukał coś na temat naszyjnika Lary która nosi cały czas go taki zielony ? skąd on, co oznacza ?
Mi się tylko wydaje że w jednym z filmików z kamery można się domyśleć, że go kiedyś wykopała na wyprawie z ojcem, jej pierwsze znalezisko. :)
 
 
 
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 26-03-2013, 18:00   

A ja sie zastanawiam po co Solarii [spoiler:8efcaa4a40]palili cała wioske na poczatku gry, kiedy wybijali Rozbitków :p Gdyby tam sie ci Rozbitkowie osadzili, gdyby to byla ich siedziba i byłby to sposób na wykurzenie, to bym rozumiał... Ale Solarii ich tam przyprowadzili i wtedy podpalili. Pozar mogl sie rozniesc na ich siedziby przeciez :D Widowiskowa lokacja, ale fabularnego jej uzasadnienia nie znajduję.[/spoiler:8efcaa4a40]
_________________
 
 
piwnooka 
Nowicjusz


Joined: 27 Mar 2013
Posts: 12
Posted: 27-03-2013, 00:35   

Na temat naszyjnika:

[spoiler:d5d0e0c090]Roth: I remember when you found that on one of your father's digs. You ran up and showed it to me dressed in your penguin pajamas.

Lara: I was five years old. It was my first find.
[/spoiler:d5d0e0c090]

To jedyna wzmianka o naszyjniku w grze.


Czytałam, że naszyjnik może mieć związek z:

1. Yin i Yang, z tak zwanym koralikiem "Magatama", autentyczną ozdobą japońską z okresu Jomon/Yayoi/Kofun. "Magatama" miał nie tylko znaczenie estetyczne dla Japończyków.

Naszyjnik Lary prawdopodobnie przedstawia "Yasakani no magatama", najbardziej znanym "Magatama", który jest porównywany do połówek symbolu Yin i Yang, ze względu na podobieństwo wizualne.



2. "Koru", z symbolem w kształcie spirali, ozdobą nowozelandzką. "Koru" to maorińskie słowo oznaczające rozwijający się liść paproci. Zarówno symbol jak i liść paproci charakteryzuje spiralny kształt. Kształt symbolizuje nowe życie, wzrost, wybudzenie, odrodzenie się.





Wracając do tematu Himiko i jej wcieleń:

[spoiler:d5d0e0c090]Himiko miała niejedno wcielenie, ale w grobowcu, w klasztorze znajdowało się tylko jedno ciało, ciało prawdziwej Himiko.

Lara: A Sun Queen and her Stormguard.. Himiko! The first Sun Queen! This is Yamatai. And you're really here. And really, really dead.

Lara: These figures... warriors... they were in Himiko's tomb. They protected her.

Generał: My Stormguard are sworn to protect her.


To tłumaczy obecność Burzowej Gwardii w okolicach klasztoru, chronili Himiko.

Ciało ostatniego wcielenia znajdowało się na szczycie zigguratu. Przekaz duszy z poprzedniego ciała w nowe naczynie został przerwany przez ostatnią kapłankę, Himiko została uwięziona w gnijącym ciele.

Generał: I have failed my queen. The ritual was corrupted. The priestess knew only death could save her and took her own life. Now the first and last Queen lives a half-live, a soul in a decaying body. Her rage became the storms and would not stop while her soul is tied to this earth.

Upamiętnieniem poprzednich wcieleń Himiko były posągi znajdujące się w jednej z komnat klasztoru.

Lara: The Sun Queens... The fire ritual where the Queen chooses her successor. The chosen priestess enters the monastery. She's given your power and becomes the new queen. [...] Vessels... It's not transferring power. It's transferring... a soul. All these Queens. They were all... You. Himiko. First and last.[/spoiler:d5d0e0c090]
 
 
Cez 
World of Tomb Raider



Joined: 12 Dec 2003
Posts: 3731
Location: Tczew/3city
Posted: 27-03-2013, 01:16   

[spoiler:adc2f625c8]
piwnooka wrote:
Himiko miała niejedno wcielenie, ale w grobowcu, w klasztorze znajdowało się tylko jedno ciało, ciało prawdziwej Himiko.


Tak, mi tez tak sie wydawalo. No bo jesli bylo na odwrot - jesli Lara odkryła w grobowcu jedno z pozniejszych wcielen krolowej, a w zigguracie pierwszą królowa, to gdzie reszta sarkofagów?[/spoiler:adc2f625c8]

Btw, skad masz te angielskie cytaty, masz jakis transkrypt?
_________________
 
 
peju 
Student


Joined: 15 Aug 2010
Posts: 88
Posted: 27-03-2013, 12:39   

Swoja droga to:
[spoiler:6d23b6f975]Larze strasznie dlugo zajelo rozkminienie po co Mathiasowi Sam i ze rytual nie jest transferem mocy a transferem duszy. Przecietny i niewykrzsztalcony archeologicznie gracz znacznie szybciej sie tego domyslal. Zas Lara studiujac i analizujac zapiski o Himiko mogla zalozyc to wczesniej, juz przy samym porwaniu Sam. Takze jesli tworcy chcieli nam zrobic takiego fabularnego tweesta pod koniec rozgrywki to sie im to raczej nie udalo.[/spoiler:6d23b6f975]
 
 
piwnooka 
Nowicjusz


Joined: 27 Mar 2013
Posts: 12
Posted: 27-03-2013, 21:06   

Nie, znalazłam nagrania z angielskiej wersji językowej + angielskie napisy, na youtube.
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo