FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups RegisterRegister  Log inLog in

 Announcement 

Forum „tylko do odczytu”

Zapraszamy do dyskusji w naszej
Grupie World of Tomb Raider na Facebooku



Previous topic «» Next topic
Kara śmierci w Polandzie
Author Message
Hrithik_Roshan 
Obieżyświat



Joined: 04 Dec 2006
Posts: 1314
Posted: 13-07-2007, 18:27   

Quote:
Ciekawe kto by wykonywał egzekucje (może zrobiliby specjalną maszyne do tego)


Jakiś palant by się znalazł do tego :P


Quote:
Może powinna wrócić niezawodna gilotyna. Mach3 szybko i po bólu. Lub Stryczek.


Nie cierpią.... a nie szybko i prawie bezboleśnie....
_________________
"wiara jest rozjebana"
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 13-07-2007, 18:34   

Hrithik tak potępiasz morderców, gwałcicieli, a chcesz, by ktoś inny zajął się tym samym, tylko w imię prawa. Mord za mord - toż to prawie że robienie z normalnych ludzi morderców. Kara śmierci to głupota, cierpienie jeszcze głupsze - chcemy wrócić do czasów inkwizycji? Tortury, średniowiecze, hiszpański kozioł i te sprawy?

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zaostrzenie rygoru w więzieniach, bo obecnie mają tam jak rodzynki w cieście. Dożywocie to też kara, zwłaszcza jak taki gwałciciel spotka paru silniejszych "byczków" z celi.
_________________
Unholy
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 13-07-2007, 18:40   

Al-kahinat ale z qwięzienia można uciec, a często osoby które śa ,,ważniejsze" pomio np. okrotnego mordu są wypuszczane za kaucją. Kara Śmierci jest w najbardziej rozwiniętym kraju na świecie czyli w Japonii. http://www.karasmierci.info.pl/ksjap.htm
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 13-07-2007, 18:43   

Dlatego jestem za zaostrzeniem kary więzienia: żadnych ulg, żadnych kaucji. I naprawdę ciężkie warunki.
Co do Japonii, prawdę mówiąc nie obchodzi mnie jak jest rozwinięta i czy ten rozwój przekłada się na karę śmierci. Jestem po prostu przeciwko.

PS. nie ma kaucji za morderstwo...
_________________
Unholy
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 15-07-2007, 15:13   

Zgadzam się z Kahinat.

Hrithik_Roshan wrote:
Czyli Gwałciciel - Gwałcony, Morderca - Mordowany (w ten sam sposób)


Czyli automatycznie osoba wymierzająca karę sama by na nią zasługiwała. Chyba, że przewidujesz wyjątki, które niczym dobrym w takich kwestiach nie są.
 
 
MekCal 
Obieżyświat



Joined: 28 Jun 2004
Posts: 1085
Posted: 15-07-2007, 18:57   

Szymon_Trent wrote:
Kara Śmierci jest w najbardziej rozwiniętym kraju na świecie czyli w Japonii.


Nie do końca, bo najbardziej rozwiniętym krajem na świecie nie jest wcale Japonia, a Stany Zjednoczone.

Hrithik_Roshan wrote:
Powinni zastosować zasadę OKO za OKO, ZĄB za ZĄB
Czyli Gwałciciel - Gwałcony, Morderca - Mordowany (w ten sam sposób)


A więc chcesz cofać się o ponad 2000 lat postępu cywilizacyjnego do czasów starożytnej Mezopotamii? Tamten system prawny to już przeszłość, a obecnie mamy coś takiego jak Konstytucja, która każdemu gwarantuje prawo do życia. Chcesz to osiągnięcie nowożytności unieważnić, wywalić? I sprawić, że po raz kolejny już inne kraje europejskie będą się z Polski wyśmiewać?

Szymon_Trent wrote:
Może powinna wrócić niezawodna gilotyna. Mach3 szybko i po bólu. Lub Stryczek.

A więc cofamy się do tego XVIII wieku?

A ja nadal uważam, że najwyższą karą, która rzeczywiście dotknie mordercę jest dożywocie bez możliwości zwolnienia z więzienia, np. za dobre sprawowanie po kilkudziesięciu latach. Bezsensowne życie (przez ok. 50 lat) bez żadnej nadziei jest znacznie gorsze od śmierci.
_________________
 
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 15-07-2007, 19:09   

MekCal wrote:
Nie do końca, bo najbardziej rozwiniętym krajem na świecie nie jest wcale Japonia, a Stany Zjednoczone.

Zanim jakaś technologia, moda, itd treafi do stanów to najpierw jest w Japonii.

Co do kary śmierci to osoba, która by wykonwała wyrok to nie powinna być traktowana jako morderca. Jak już mowilem morderca sam jest sobie winien. Osoba ktora wykonuje wyrok powinna być traktowana jak mściciel, osoba zadająca saprawiedliwość.
Co do japonii to może zacytuje tekst ze strony www.karasmierci.info.pl :
Kara Śmierci wrote:

We wtorek w Japonii wykonano wyrok śmierci na zabójcy ośmiorga dzieci. 40-letni Mamoru Takuda został powieszony razem z innym zbrodniarzem, którego nazwiska nie podano.

Przed trzema laty mężczyzna wtargnął do szkoły w Ikedzie, na przedmieściu Osaki, i zaatakował nożem znajdujących się w niej dzieci i nauczycieli. Na miejscu zginęło siedem dziewczynek i chłopiec. Wszyscy w wieku od 6 do 8 lat.

Takuma otrzymał najwyższy wyrok kary, mimo że stwierdzono u niego chorobę psychiczną. Sąd orzekł jednak, że zbrodnię popełnił świadomie. Bandyta na procesie nie wykazał żadnej skruchy. Przeciwnie, twierdził, że żałuje, że nie zaatakował przedszkola, gdyż wówczas mógłby zabić jeszcze więcej dzieci.

Zbrodnia wywołała w Japonii szok. Premier Junichiro Koizumi zapowiedział reformę systemu karnego i wzmocnienie środków bezpieczeństwa w szkołach. Rząd Japonii w 1993 roku zniósł obowiązujące przez cztery lata moratorium na wykonywanie kary śmierci. Do 1998 r. do wiadomości publicznej nie podawano żadnych informacji na temat dokonywanych egzekucji.
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 15-07-2007, 19:13   

Przepraszam, Szymon, mściciel? Oko za oko, ząb za ząb, jak to napisano gdzieś? Bzdura. Osoba wykonująca ten niecny czyn nie jest narzędziem sprawiedliwości tylko zwykłym mordercą/gwałcicielem. Robi to z całą świadomością swego czynu, więc jest jego winna. Inkwizycja torturowała w imieniu wiary. Czy ją popierasz? Tak, ale popierasz zabójstwo w "imieniu sprawiedliwości"...

Zaczynam powątpiewać w empatię ludzką...
_________________
Unholy
 
 
MekCal 
Obieżyświat



Joined: 28 Jun 2004
Posts: 1085
Posted: 15-07-2007, 19:31   

Szymon_Trent wrote:
Zanim jakaś technologia, moda, itd treafi do stanów to najpierw jest w Japonii.


Stany Zjednoczone są pierwszą potęgą gospodarczą świata, a Japonia drugą. I wiadomo to z wielkości PKB i ze statystyk, a nie gdzie jakaś technologia jest najpierw, a gdzie nie.

Quote:
Mamoru Takuda został powieszony razem z innym zbrodniarzem,


Piękne mi wykonywanie kar śmierci. Rzeczywiście bardzo humanitarne.

Saddam Husajn został skazany na śmierć. Wykonanie tej kary było transmitowane przez irackie telewizje. I później pokazywali, że jakieś dzieci, którego oglądały wykonywanie kary śmierci na Saddamie Husajnie, postanowiły się "pobawić w wiszącego Saddama" i same się powiesiły. Jak widać więc kara śmierci prowokuje i niestety propaguje śmierć. Tutaj winę ponosiła akurat głupota tych dzieci, ale także nieodpowiedzialność matki.
_________________
 
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 15-07-2007, 20:02   

Może nie wiesz dokładnie za co Kare Śmierci dostal Mamoru Takuda. Nie chodziło jedynie oto że
Szymon_Trent wrote:
zaatakował nożem znajdujących się w niej dzieci i nauczycieli. Na miejscu zginęło siedem dziewczynek i chłopiec. Wszyscy w wieku od 6 do 8 lat.

Tylko że zamiast się skruszyć i żałować zbrodnie którą popełnił to on:
Szymon_Trent wrote:
Przeciwnie, twierdził, że żałuje, że nie zaatakował przedszkola, gdyż wówczas mógłby zabić jeszcze więcej dzieci.

. Kara Śmierci mu się należała. Co do Stanow Zjednozonych to jedynie 9 stanów nie używa kary śmierci. W pozostałych (Stany Zjednocone mają ponad 20 stanów) Kara Śmierci jest dopuszczana i wykonywana. Jak nie wierzysz to wpisz w wikipedii ,,Kara śmierci"
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
MekCal 
Obieżyświat



Joined: 28 Jun 2004
Posts: 1085
Posted: 15-07-2007, 20:16   

Szymon_Trent wrote:
Jak nie wierzysz to wpisz w wikipedii ,,Kara śmierci"


A dlaczego mam nie wierzyć? Czy pisałem, że w Stanach nie ma kary śmierci? Wiadomo, że niektóre stany ją podtrzymują. Chodziło mi o rozwój gospodarczy, a nie o to czy w danym kraju jest kara śmierci czy jej nie ma.

Szymon_Trent wrote:
Tylko że zamiast się skruszyć i żałować zbrodnie którą popełnił to on:


No, czyli idealną karą dla tego psychopaty byłoby dożywotnie więzienie w ciężkich warunkach, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.
_________________
 
 
 
--=AngiE=-- 
Podróżnik


Joined: 20 Jan 2007
Posts: 609
Posted: 16-07-2007, 11:25   

Więźniowie uciekają z najbardziej strzeżonych placówek. Nie wszyscy ale jak są bardzo sprytni... No i co wtedy, znowu zabiją kogoś i znowu trafią do więzienia...? :-| Czasem lepiej mieć pewność, że morderca nie ucieknie...
 
 
Ar2r 
Obieżyświat


Joined: 10 May 2007
Posts: 810
Posted: 16-07-2007, 17:35   

--=AngiE=-- wrote:
Więźniowie uciekają z najbardziej strzeżonych placówek. Nie wszyscy ale jak są bardzo sprytni...



Ekhem ?! To raczej zdarza się jak już bardzo rzadko, bo kiedy ktoś coś słyszał by jakiś zbieg uciekł z więzienia i nie mam tu na myśli polskich więzień bo jakie są każdy mniej więcej wie :)
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 16-07-2007, 18:35   

--=AngiE=-- wrote:
Więźniowie uciekają z najbardziej strzeżonych placówek. Nie wszyscy ale jak są bardzo sprytni... No i co wtedy, znowu zabiją kogoś i znowu trafią do więzienia...?


Ar2r wrote:
To raczej zdarza się jak już bardzo rzadko, bo kiedy ktoś coś słyszał by jakiś zbieg uciekł z więzienia i nie mam tu na myśli polskich więzień bo jakie są każdy mniej więcej wie


Ucieczki z więzień zdarzają się oczywiście, ale bez przesady, za dużo filmów się naoglądałaś, Angie :wink: Albo wiadomego serialu. Zdaje się, że ostatnim zabójcą jaki uciekł z więzienia dobrze srzeżonego był Pascal Payet w piątek (!) - nie takie nieprawdopodobne, Ar2r :wink: Chociaż właściwie można by dyskutować czy dobrze strzeżonego, bo ten pan już kiedyś uciekł z więzienia w ten sam sposób (przyleciał po niego helikopter na dach więzienia!) i nikt z tego nie wyciągnął wniosków. Taki człowiek nie jest do odstrzału, tylko do zamknięcia w odpowiednim miejscu. Jaki przypadek uciekającego mordercy kojarzysz z ostatniego czasu, Angie? Tylko w przykładach odpuść sobie irackie więzienia z wiadomych powodów :wink:
 
 
millo 
Podróżnik



Joined: 25 Dec 2003
Posts: 465
Location: Pustostan
Posted: 16-07-2007, 19:07   

Cieszy mnie, że takie dyskusje są, bo być powinny, ale jak już o czymś piszecie, zwłaszcza na taki temat, to przygotujcie się do tego, poczytajcie coś chociażby w internecie, nie mówiąc już o zdrowym rozsądku.
Padł w moim uznaniu jeden dobry argument (autorstwa MekCala), o tym, że funkcjonujemy w takiej, a nie innej kulturze i kodeks Hammurabiego nie jest dobrym pomysłem. Kultura zachodnia jest najbardziej rozwinięta, a starożytna Mezopotamia przestała funkcjonować już dawno. Zadziałała zasada doboru naturalnego i dziś wiemy, co jest lepsze.
Pamiętajmy jednak, że kara śmierci funkcjonowała u nas (w Europie) od dawna i nie była na zasadzie "oko za oko, ząb za ząb". Dziś dobre zasady próbuje się zmienić i zapomina się o dorobku i o zasadach, dzięki którym nasza kultura zaszła tak wysoko. Jedna z tych zasad, czyli kara śmierci, ale też wcześniejsze podejście do problemu, były dobre (gdyby było inaczej, to bylibyśmy pod wpływem kultury arabskiej, azjatyckiej, indyjskiej lub jeszcze jakiejś innej). To podejście to represje, a nie prewencja. Za zbrodnie się karze sprawiedliwie, a nie traktuje każdego jako potencjalnego przestępce.
Napiszę jeszcze raz, dbajcie o poziom dyskusji. Nie jest ważne, które państwo jest najbardziej rozwinięte (USA - ponad 20 stanów?), jak bawią się dzieci bez opieki (to argument za zniesieniem?), czy można uciec z więzienia (da się). Konstytucja, o której mówi MekCal, nie jest dobrym przykładem naszego dorobku kulturowego,a wieszanie jest jednym z humanitarniejszych sposobów egzekucji.
 
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 16-07-2007, 19:19   

millo, krzyczysz o poziom dyskusji, to chociaż mógłbyś przeczytac mojego posta (tuż nad Twoim, widzisz?), bo napisałam o tej sprawie, do której dałeś linka, nie wiem po co.

millo wrote:
Dziś dobre zasady próbuje się zmienić i zapomina się o dorobku i o zasadach, dzięki którym nasza kultura zaszła tak wysoko. Jedna z tych zasad

Z których?
millo wrote:
czyli kara śmierci, ale też wcześniejsze podejście do problemu, były dobre (gdyby było inaczej, to bylibyśmy pod wpływem kultury arabskiej, azjatyckiej, indyjskiej lub jeszcze jakiejś innej).


Jezusie nazarejski, ale pisz jasno bo nie wiadomo, o co Ci chodzi. Zwłaszcza we fragmencie z wyboldowaniem.

millo wrote:
Za zbrodnie się karze sprawiedliwie, a nie traktuje każdego jako potencjalnego przestępce.


Sprawiedliwa wg Ciebie kara za morderstwo to drugie morderstwo? Czy tam ładniej - "kara śmierci"? Dochodzi kolejna wątpliwość: dlaczego potencjalny przestępca (jak go nazywasz) ma być przestępcą właściwym i skazanym właściwie?
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 16-07-2007, 19:49   

Barbie wrote:
Sprawiedliwa wg Ciebie kara za morderstwo to drugie morderstwo?

TO NIE jest drugie morderstwo. Poza tym osoby które popelniły jedno czy nawet kilka morderstw sa karane na dozywocie. Ale jeśli osoba zaatakuje kilkoro dzieci i je zamorduje, lub przez dłuższy czas mordowanie osób w w różnym wieku tylko po to aby mieć satysfakcje i nie okazuje skruchy, a wręcz przeciwnie jest zadowolona ze swego czynu to taka osoba jedyne na co zasługuje to śmierć. Osoba zadająca śmierć temu nieskruszonemu mordercy będzie raczej zbawicielem który uwolni świat od tego złoczyńcy. Poza tym człowiek sam tego nie robi. Ma narzędzia takie jak Krzesło ELektryczne (USA i jeszcze wiele krajów) , lub szubienice (Japonia i jeszcze wiele krajów), dzięki którym osoba która na nich umiera nie męczy sie długo więc to humanitarne. Osoby takie jak owy morderca lub ten prawdziwy przykład który podałem o Mamoru Takuda zasługują w pełni na śmierć.
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 16-07-2007, 19:54   

Szymon_Trent wrote:
Poza tym człowiek sam tego nie robi. Ma narzędzia takie jak Krzesło ELektryczne (USA i jeszcze wiele krajów) , lub szubienice (Japonia i jeszcze wiele krajów), dzięki którym osoba która na nich umiera nie męczy sie długo więc to humanitarne.


Dziwne podejście, bo biorąc pod uwagę Twojego posta chodzi Ci właśnie o karą dosadną. Czemu więc ma się nie męczyć?

Poza tym dochodzimy do punktu dyskusji, w której kluczową rolę odgrywać zaczną osobiste przekonania, a nie fakty, więc ja odpadam, bo swoich osobistych przekonań nie będę nikomu pakować ani nie dam sobie pakować do głowy czyichś :p
 
 
millo 
Podróżnik



Joined: 25 Dec 2003
Posts: 465
Location: Pustostan
Posted: 16-07-2007, 20:01   

Nie widziałem Twojego postu, nie sprawdziłem przed wysłaniem, czy ktoś nie dodał czegoś nowego, za co przepraszam. [edit 16.07.07 20:05 - teraz dwóch poprzednich też nie - millo]
Zasady, o których mówię, to pewne regóły, według których postępują przedstawiciele danej kultury. Takimi zasadami w innych kulturach jest np. ścinanie włosów w czasie wejścia chłopca w czas dorosłości, odcinanie ręki za kradzież, obrzezywanie, i inne unormowania.
W naszej cywilizacji kara śmierci od wieków była uznawana i stosowana za najcięższe przestępstwa. Oczywiście chodzi mi o taką po sprawiedliwym procesie i w humanitarny sposób. Ty i wiele innych osób nie zgadzacie się na pozbawianie kogoś życia, ale jeżeli ktoś kogoś tego życia z premedytacją pozbawi, to znaczy, że się na to zgadza. Gdyby potencjalny morderca miał świadomość, że nie tylko on może decydować o czyimś życiu, to zastanowiłby się kilka razy.
 
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 16-07-2007, 20:15   

millo, a czy Ty aby nie jesteś w rozterce między stanowiskiem Kościoła a PiSu? :wink: Zero złośliwości. No, troszkę może. PiS chce zabijać za najcięższe zbrodnie, w Kościele jest to zaznaczone trochę inaczej, a Ty stoisz w miejscu niejasnym. Ja w ogóle jestem w szoku po tym, co znalazłam w Katechiźmie Kościoła Katolickiego:

Quote:
Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.


Żal. Zemsta za Jezusa! :p Może Ty, millo, będziesz w stanie podać przykład sytuacji, gdzie innego wyjścia nie ma? (BTW: Angie, cały czas czekam na przykłady morderców uciekających z dobrze strzeżonych więzień! :p )

A teraz mi się przypomniało. Oglądał ktoś film "Życie za życie" albo oryginalnie "The Life of David Gale"? Boska rola Rhony Mitry i przesłanie na temat choć może nie powinnam, bo przed chwilą na Angie nakrzyczałam, że się za dużo filmów naoglądała. Ale polecam i tak choć to tylko fikcja, która do takiej poważnej dyskusji nie powinna nic wnosić :wink:
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 16-07-2007, 21:11   

A ja mam takie naiwne pytanie. Skoro morderca ma być karany za to, że odebrał życie - zgoda. A kto dał wymierzającemu karę prawo do odbierania życia? System? Inni ludzie?

Jestem przeciwko dawaniu komukolwiek prawa do odbierania życia. Nikt takiego nie ma.

Barbie ma rację, nachodzą tu osobiste przekonania, choć zawsze uważałam się za dość umiarkowaną osobą. :gupek:
_________________
Unholy
 
 
Szymon_Trent 
Obieżyświat



Joined: 16 Jan 2007
Posts: 1170
Location: Polska :D
Posted: 16-07-2007, 21:22   

Wymierzającym kare jest sąd, a wykonywującą ją jest stryczek.
al-Kahinat wrote:
A kto dał wymierzającemu karę prawo do odbierania życia?

A moze według ciebie lepiej aby osoby mordowały, a nikt ich za to nie ukarał. Gdyby w PL byla Kara Śmierci mordercy baliby się i czuli większy respekt przed władzami więc morderstwa zmniejszyły by się.
Co do ,,prawa do odbierania komuś życia przez kare śmierci" to wy chyba się troche zaplątaliście. Jeśli np. jakaś osoba więziła u siebie niewinną osobe, którą porwała, to czy według was sąd nie miałby prawa uwięzić osoby odpowiedzialnej za ten czyn bo jest się przeciwko więzieniu osób?? Podobnie z Karą Śmierci . Jeśli zabiłeś to dobrze wiedziałeś co czynisz. Jeśli zabiłeś kogoś tylko dla ,,zabawy" to już napewno zasługujesz na kare śmierci. Tym bardziej gdybyś w ogóle nie okazywał skuchy to czy w oczach sądu, w oczach ludzi, w oczach sprawiedliwości, w oczach boga nie zasługiwałbyś na śmierć?? Owszem zasługiwałbyś i to byłaby równoważna kara.
_________________
http://wmojejopinii.wordpress.com/
 
 
millo 
Podróżnik



Joined: 25 Dec 2003
Posts: 465
Location: Pustostan
Posted: 16-07-2007, 21:28   

Jak sama zauważyłaś, stanowisko Kościoła i PiSu nie są sprzeczne, więc raczej w rozterce nie jestem. Zresztą nawet gdyby jakaś sprzeczność była, to jeden z tych podmiotów jest dla mnie większym autorytetem (i nie jest to PiS ;) ).
Przykładu nie podam, bo nie znam całkowicie, tak w 100% żadnej sprawy (czyli człowieka i okoliczności na wskroś), a zbrodnia zbrodni nierówna.
Ale gdyby była pewność, że dla społeczeństwa zabicie jakiegoś człowieka, który sobie na to zasłużył, będzie dobre, to możnaby się nad tym poważnie zastanowić. "Jak zasłużył" pewnie zapytacie - na pewno musiałoby to być to czyn popełniony w pełni świadomie, ze świadomością konsekwencji czynu dla siebie, ale przede wszystkim ofiary. A co na przykład, to nie wiem, ale coś bardzo, bardzo złego.
 
 
 
al-Kahinat 
Podróżnik



Joined: 22 May 2007
Posts: 626
Location: Katowice
Posted: 16-07-2007, 21:45   

Szymon_Trent wrote:
A moze według ciebie lepiej aby osoby mordowały, a nikt ich za to nie ukarał.


A kto Ci takich bzdur naopowiadał? ;p

Szymon_Trent wrote:
Gdyby w PL byla Kara Śmierci mordercy baliby się i czuli większy respekt przed władzami więc morderstwa zmniejszyły by się.


No no. Tak mi się dziwnie wydaje, że pomimo że w USA jest kara śmierci, to stopień przestępczości jest tam wyższy niż w Polsce.

Szymon_Trent wrote:
czy według was sąd nie miałby prawa uwięzić osoby odpowiedzialnej za ten czyn bo jest się przeciwko więzieniu osób?? Podobnie z Karą Śmierci


Porównywanie uwięzienia z zamordowaniem kogoś to zaiste zacne zajęcie.

Idę sobie zrobić bułkę. :690:
_________________
Unholy
 
 
Barbie 
Obieżyświat


Joined: 23 Dec 2003
Posts: 1442
Posted: 16-07-2007, 21:45   

millo, pomysły PiSu i stanowisko KKK się jednak różnią, co zauważyłam także.

Ponieważ prowadzimy równolegle rozmowę na gg na ten sam temat, to pozwolę sobie powtórzyć się, bo już naprawdę więcej dodać nie dam rady :wink: Jest osobiście, ale na szczęście tylko trochę (i tak zła jestem).

millo wrote:
Ale gdyby była pewność, że dla społeczeństwa zabicie jakiegoś człowieka, który sobie na to zasłużył, będzie dobre, to możnaby się nad tym poważnie zastanowić.


Ja się kiedyś poważnie zastanowiłam, kiedy człowiek jest zły i niedobry. Zły jest, kiedy postępuje źle. Ale byłabym skłonna przychylić się do kary śmierci dla tego strasznie złego człowieka tylko wtedy, gdy byłby zły całkowicie. Czyli od początku do końca. Jak Ci już pisałam, takich ludzi nie ma. Zwłaszcza, gdy wykonamy na nich karę śmierci. Po pierwsze sami ustalamy koniec danego życia. Pomijam aspekty religijne, to Bóg decyduje, blablabla, pomijam to. Kiedy sami zdecydujemy o końcu życia złego człowieka nigdy nie dowiemy się czy przed swoją naturalną śmiercią by nie żałował. Będzie zły do końca, ale to my mu ten koniec zafundujemy. Po drugie taki człowiek i tak nigdy nie będzie zły od początku, bo nikt nie jest od początku zły - proste :wink:

Może ludzie to mają gdzieś, ale patrząc jednostkowo zależy mi na tym, aby ktoś zły miał szansę stać się dobrym. Przez samo myślenie, własną świadomość. Nie chodzi mi o czyny ani o wypuszczanie go z więzienia, bo ma być na dożywociu. Chodzi o to, żeby nie definiowac czyjegoś "końca", bo wtedy stwierdzenie, że był zły do końca byłoby w pewnym sensie fałszywe. Jeśli ktoś jest za karą śmierci bez względu na to czy człowiek był zły tylko "raz, teraz" czy zawsze, to już jego zdanie, moje jest inne i nie wiem, co jeszcze można na ten temat dodać.

Patrząc całościowo zrezygnowanie z kary śmierci na rzecz bezwzględnego dożywocia nie jest niekorzystne.

Warto też uwolnić się od alternatywy: albo śmierc, albo wolność. Realia realiami, ale nie widzę problemu w odpowiednim stosowaniu prawa: w miejscu, gdzie przewidziana jest śmierć, przestępca skazany zostaje na dożywocie. Z mojej strony koniec, logout :wink: Na wszelkie fochy i wątpliwości odpowiadam tu jutro lub privowo jutro :p
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

© 2002 - 2021 World of Tomb Raider | WoTR na Facebooku



Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej o cookies powie Ci wujek Google.

phpBB by przemo